Jul 3, 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Athens youth wrestling tournament
Athens youth wrestling tournament
Results
Info
Results
pre-k tru k
pre-k tru k
1st & 2nd grade
3rd & 4th grade
5th & 6th grade
Round
Round 5 (5 Man)
Round 4 (5 Man)
Round 3 (4 Man)
Round 3 (5 Man)
Round 2 (4 Man)
Round 2 (5 Man)
Round 1 (4 Man)
Team Name
Athens
Athens Youth Wrestling
D.C. Everest
Marshfield
Spencer
Wausau East
Wausau West
cuda
Weight Class
35-40
40-42
47-49
50-60
Round 5 (5 Man)
1
Jesse Cliver
J. Cliver
Marshfield
W
MD 13-4
35-40
2
Clay Nieman
C. Nieman
Spencer
3
Drew Lang
D. Lang
Marshfield
DEC 10-4
35-40
W
4
Noah Rhea
N. Rhea
Athens Youth Wrestling
Round 4 (5 Man)
1
Jesse Cliver
J. Cliver
Marshfield
W
F 0-0 2:45
35-40
3
Drew Lang
D. Lang
Marshfield
2
Clay Nieman
C. Nieman
Spencer
F 0-0 0:26
35-40
W
5
Easton Cooper
E. Cooper
D.C. Everest
Round 3 (4 Man)
1
Tyler Peterson
T. Peterson
Spencer
F 0-0 1:18
40-42
W
2
Evan Peak
E. Peak
D.C. Everest
1
Tanner Halopka
T. Halopka
cuda
W
F 0-0 1:59
47-49
2
daytona pagel
d. pagel
1
Morgan Shrader
M. Shrader
Marshfield
W
F 0-0 1:29
50-60
2
Dakota Ellenbecker
D. Ellenbecker
Athens
3
Chase Sturm
C. Sturm
Wausau West
W
F 0-0 2:38
50-60
4
Aaliyah Bezenyei
A. Bezenyei
Spencer
Round 3 (5 Man)
1
Jesse Cliver
J. Cliver
Marshfield
DEC 9-2
35-40
W
4
Noah Rhea
N. Rhea
Athens Youth Wrestling
3
Drew Lang
D. Lang
Marshfield
F 0-0 0:16
35-40
W
5
Easton Cooper
E. Cooper
D.C. Everest
Round 2 (4 Man)
2
Evan Peak
E. Peak
D.C. Everest
W
DEC 6-0
40-42
4
Aaron Sturm
A. Sturm
Wausau West
1
Tanner Halopka
T. Halopka
cuda
W
F 0-0 1:25
47-49
3
Diego Faulkner
D. Faulkner
Wausau East
1
Morgan Shrader
M. Shrader
Marshfield
W
DEC 8-7
50-60
3
Chase Sturm
C. Sturm
Wausau West
2
Dakota Ellenbecker
D. Ellenbecker
Athens
F 0-0 0:16
50-60
W
4
Aaliyah Bezenyei
A. Bezenyei
Spencer
Round 2 (5 Man)
1
Jesse Cliver
J. Cliver
Marshfield
F 0-0 0:49
35-40
W
5
Easton Cooper
E. Cooper
D.C. Everest
2
Clay Nieman
C. Nieman
Spencer
MD 10-0
35-40
W
4
Noah Rhea
N. Rhea
Athens Youth Wrestling
Round 1 (4 Man)
1
Tyler Peterson
T. Peterson
Spencer
F 0-0 1:45
40-42
W
4
Aaron Sturm
A. Sturm
Wausau West
2
daytona pagel
d. pagel
D.C. Everest
F 0-0 2:13
47-49
W
3
Diego Faulkner
D. Faulkner
Wausau East
1
Morgan Shrader
M. Shrader
Marshfield
W
MD 8-0
50-60
4
Aaliyah Bezenyei
A. Bezenyei
Spencer
2
Dakota Ellenbecker
D. Ellenbecker
Athens
F 0-0 0:12
50-60
W
3
Chase Sturm
C. Sturm
Wausau West
Event Info
Athens youth wrestling tournament on Jan 21, 2012 in Athens, WI.