Today · 1:00 PM UTC
2024 IndianaMat Hoosier Preseason Open
Sep 7-8, 12:00 PM UTC
Waterway Duals
Sep 7-8, 4:00 PM UTC
Preseason Kickoff
Sep 7-8, 4:00 PM UTC
CA Super 32 Early Entry 2024
Tomorrow · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Shorter University Southern Hawk Classic
Shorter University Southern Hawk Classic
Results
Results
FK-6 and Under
FK-6 and Under
FK-8 and Under
FK-10 and Under
FK-12 and Under
FK-14 and Under
Round
1st & 3rd (16 Man)
Placement Matches (8 Man)
4th Wrestleback (16 Man)
Round 3 (4 Man)
2nd Wrestleback (8 Man)
Semis & 3rd WB (16 Man)
Round 2 (Best of 3)
Round 2 (4 Man)
2nd Wrestleback (16 Man)
Semis & 1st WB (8 Man)
Quarters & 1st WB (16 Man)
Round 1 (Best of 3)
Round 1 (4 Man)
Quarterfinals (8 Man)
Round 1 (16 Man)
Team Name
Bremen Takedown Club
Cedartown Matdawgs
Dragons Wrestling Club
Kennesaw Mountain Junior Mustangs Wrestling Club
Lafayette Wrestling
Patriot Takedown Club
Southern Hawk Wrestling
Trion Mat Dogs
Woodland Grapplers
Weight Class
35-40
45
50
60-65
1st & 3rd (16 Man)
6
Trace Williams
T. Williams
F 0-0 0:35
45
W
3
Curt Hambright
C. Hambright
12
Jason Jenkins
J. Jenkins
Trion Mat Dogs
W
F 0-0 0:50
45
14
Brennon Beavers
B. Beavers
Trion Mat Dogs
Placement Matches (8 Man)
1
Colton Sanford
C. Sanford
Trion Mat Dogs
W
F 0-0 2:40
50
3
Paul Lanier
P. Lanier
Woodland Grapplers
8
Samuel Ross
S. Ross
Dragons Wrestling Club
W
DEC 4-2
50
6
Jason Jenkins
J. Jenkins
Trion Mat Dogs
4th Wrestleback (16 Man)
3
Curt Hambright
C. Hambright
W
F 0-0 0:40
45
7
Avery Davis
A. Davis
Lafayette Wrestling
9
Logan Johnson
L. Johnson
Bremen Takedown Club
F 0-0 2:00
45
W
6
Trace Williams
T. Williams
Round 3 (4 Man)
1
Zachary Rabun
Z. Rabun
Patriot Takedown Club
W
F 0-0 1:31
35-40
2
Ryder Franklin
R. Franklin
Kennesaw Mountain Junior Mustangs Wrestling Club
3
Landon McCollum
L. McCollum
W
TF 14-3
35-40
4
Aiden Bursee
A. Bursee
Dragons Wrestling Club
2nd Wrestleback (8 Man)
1
Colton Sanford
C. Sanford
Trion Mat Dogs
W
TF 10-0
50
2
Cameron Waters
C. Waters
4
Jaxon Green
J. Green
F 0-0 0:20
50
W
3
Paul Lanier
P. Lanier
Woodland Grapplers
Semis & 3rd WB (16 Man)
2
Eli Johnston
E. Johnston
Bremen Takedown Club
F 0-0 0:35
45
W
6
Trace Williams
T. Williams
3
Curt Hambright
C. Hambright
W
F 0-0 0:24
45
16
Caydan Waters
C. Waters
14
Brennon Beavers
B. Beavers
Trion Mat Dogs
W
F 0-0 2:25
45
7
Avery Davis
A. Davis
Lafayette Wrestling
9
Logan Johnson
L. Johnson
Bremen Takedown Club
F 0-0 0:18
45
W
12
Jason Jenkins
J. Jenkins
Trion Mat Dogs
Round 2 (Best of 3)
2
Lucas Neal
L. Neal
Cedartown Matdawgs
F 0-0 1:45
60-65
W
1
Dylan Mejia
D. Mejia
Cedartown Matdawgs
Round 2 (4 Man)
1
Zachary Rabun
Z. Rabun
Patriot Takedown Club
W
DEC 9-7
35-40
3
Landon McCollum
L. McCollum
2
Ryder Franklin
R. Franklin
Kennesaw Mountain Junior Mustangs Wrestling Club
F 0-0 0:27
35-40
W
4
Aiden Bursee
A. Bursee
Dragons Wrestling Club
2nd Wrestleback (16 Man)
3
Curt Hambright
C. Hambright
W
F 0-0 0:48
45
13
Alivia Akins
A. Akins
Dragons Wrestling Club
Semis & 1st WB (8 Man)
6
Jason Jenkins
J. Jenkins
Trion Mat Dogs
W
F 0-0 0:13
50
2
Cameron Waters
C. Waters
3
Paul Lanier
P. Lanier
Woodland Grapplers
W
F 0-0 0:07
50
7
Kaleb Dempsey
K. Dempsey
Southern Hawk Wrestling
8
Samuel Ross
S. Ross
Dragons Wrestling Club
W
F 0-0 0:18
50
4
Jaxon Green
J. Green
Event Info
Shorter University Southern Hawk Classic on Dec 28, 2013 in Rome, GA.