Today · 1:00 PM UTC
2024 IndianaMat Hoosier Preseason Open
Sep 7-8, 12:00 PM UTC
Waterway Duals
Sep 7-8, 4:00 PM UTC
Preseason Kickoff
Tomorrow · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Sep 21, 4:00 PM UTC
Cosmic Clash
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
NWWC Ultimate Wrestling Challenge
NWWC Ultimate Wrestling Challenge
Results
Results
Pee Wee
Pee Wee
Bantam
Intermediate
Novice
Schoolboy/girl
Cadet
Junior
Round
Round 3 (3 Man)
Round 3 (4 Man)
Round 2 (4 Man)
Round 2 (3 Man)
Finals (2 Man)
Round 1 (4 Man)
Round 1 (3 Man)
Team Name
Cruiser Wrestling Club
Eastside Wrestling Club
FW Spartans Wrestling Club
JBLM Wrestling
NWWC
Oly Mountain Wrestling Club
South Kitsap Youth Wrestling
Weight Class
30-31
36-39
37-39
39-43
43-46
48-52
52-54
Round 3 (3 Man)
1
Matthew Mihalyi
M. Mihalyi
JBLM Wrestling
TF 15-0 2:00
48-52
W
2
Anthony DeLuca
A. DeLuca
JBLM Wrestling
1
Nathaniel Thornton
N. Thornton
NWWC
DEC 10-4
52-54
W
2
Aidan Villarreal
A. Villarreal
Round 3 (4 Man)
View All
1
Antonio De La Pena
A. Pena
FW Spartans Wrestling Club
W
TF 16-0 2:17
36-39
2
Kiersten Wainwright
K. Wainwright
NWWC
3
Acie Benedict
A. Benedict
South Kitsap Youth Wrestling
W
FOR 0-0
36-39
4
Evan Newcomb
E. Newcomb
NWWC
1
Hudson Elam
H. Elam
NWWC
F 8-0 1:38
37-39
W
2
Woody Loyko
W. Loyko
FW Spartans Wrestling Club
3
Nathan Stephens
N. Stephens
W
TF 17-1
37-39
4
John Avansino
J. Avansino
Eastside Wrestling Club
1
Dakota Steidle
D. Steidle
JBLM Wrestling
F 2-0 0:34
39-43
W
2
Deijah Diego
D. Diego
NWWC
Round 2 (4 Man)
View All
1
Antonio De La Pena
A. Pena
FW Spartans Wrestling Club
W
F 8-0 0:42
36-39
3
Acie Benedict
A. Benedict
South Kitsap Youth Wrestling
2
Kiersten Wainwright
K. Wainwright
NWWC
W
F 11-2 1:55
36-39
4
Evan Newcomb
E. Newcomb
NWWC
1
Hudson Elam
H. Elam
NWWC
F 9-0 1:27
37-39
W
3
Nathan Stephens
N. Stephens
2
Woody Loyko
W. Loyko
FW Spartans Wrestling Club
W
F 2-0 0:51
37-39
4
John Avansino
J. Avansino
Eastside Wrestling Club
1
Dakota Steidle
D. Steidle
JBLM Wrestling
F 6-1 0:58
39-43
W
3
Phoenix Flores
P. Flores
Oly Mountain Wrestling Club
Round 2 (3 Man)
1
Matthew Mihalyi
M. Mihalyi
JBLM Wrestling
F 2-0 0:32
48-52
W
3
Lincoln Martin
L. Martin
South Kitsap Youth Wrestling
1
Nathaniel Thornton
N. Thornton
NWWC
F 5-4 2:58
52-54
W
3
Joel Thormodsgard
J. Thormodsgard
Cruiser Wrestling Club
Finals (2 Man)
1
Magnus Michaelson
M. Michaelson
NWWC
TF 17-2 3:00
30-31
W
2
Kaiden Sorensen
K. Sorensen
NWWC
Round 1 (4 Man)
View All
1
Antonio De La Pena
A. Pena
FW Spartans Wrestling Club
W
F 2-0 0:19
36-39
4
Evan Newcomb
E. Newcomb
NWWC
2
Kiersten Wainwright
K. Wainwright
NWWC
DEC 10-8 SV
SV
36-39
W
3
Acie Benedict
A. Benedict
South Kitsap Youth Wrestling
1
Hudson Elam
H. Elam
NWWC
F 8-4 2:31
37-39
W
4
John Avansino
J. Avansino
Eastside Wrestling Club
2
Woody Loyko
W. Loyko
FW Spartans Wrestling Club
W
DEC 9-4
37-39
3
Nathan Stephens
N. Stephens
1
Dakota Steidle
D. Steidle
JBLM Wrestling
F 9-3 0:16
39-43
W
4
Jaeden Poole
J. Poole
NWWC
Round 1 (3 Man)
2
Anthony DeLuca
A. DeLuca
JBLM Wrestling
F 4-0 0:50
48-52
W
3
Lincoln Martin
L. Martin
South Kitsap Youth Wrestling
2
Aidan Villarreal
A. Villarreal
TF 17-2 2:58
52-54
W
3
Joel Thormodsgard
J. Thormodsgard
Cruiser Wrestling Club
Event Info
NWWC Ultimate Wrestling Challenge on Dec 9, 2012 in Bremerton, WA.