Jul 3
Independence Beach Wrestling Championshi
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
AYWO-AAU Region 1 (North) Championship
AYWO-AAU Region 1 (North) Championship
Results
Info
Results
TOT
TOT
BANTAM
MIDGET
NOVICE
Schoolboy
Round
2nd Place Match (16 Man)
2nd Place Match (8 Man)
Round 5 (5 Man)
Placement Matches (16 Man)
Round 3 (3 Man)
Placement Matches (8 Man)
Round 4 (5 Man)
Cons. Semis (16 Man)
Semis & 3rd WB (16 Man)
Round 3 (5 Man)
Cons. Semis (8 Man)
Round 2 (3 Man)
Round 2 (Best of 3)
2nd Wrestleback (16 Man)
Round 2 (5 Man)
Semis & WB (8 Man)
Quarters & 1st WB (16 Man)
Round 1 (Best of 3)
Round 1 (3 Man)
Round 1 (5 Man)
Quarterfinals (8 Man)
Round 1 (16 Man)
Team Name
Arab Youth Wrestling
Buckhorn Youth Wrestling
Fort Payne Youth Wrestling
HYWO
Hartselle
Lionheart Wrestling Club
Madison County Youth Wrestling
North Alabama Elite Wrestling
Tennessee Valley Wrestling
Tiger Youth Wrestling
Weight Class
35
40
45
50
55
60
65
75
2nd Place Match (16 Man)
11
Ethan Houk
E. Houk
Madison County Youth Wrestling
F 2-0 0:10
45
W
1
Aaron Corrigan
A. Corrigan
Buckhorn Youth Wrestling
9
Jax Jones
J. Jones
F 5-0 0:43
50
W
15
Carver Dendy
C. Dendy
2nd Place Match (8 Man)
2
Braxton Walters
B. Walters
Arab Youth Wrestling
DEC 6-4 SV
SV
40
W
5
Hunter Morris
H. Morris
Tennessee Valley Wrestling
1
Riggins Steeg
R. Steeg
HYWO
W
TF 19-4 2:08
55
6
Emery Kennedy
E. Kennedy
Madison County Youth Wrestling
Round 5 (5 Man)
1
Theodore Rickabaugh
T. Rickabaugh
F 2-0 0:32
60
W
2
Ford Robinson
F. Robinson
North Alabama Elite Wrestling
Placement Matches (16 Man)
13
Connor Ullery
C. Ullery
Tennessee Valley Wrestling
F 6-0 1:53
45
W
1
Aaron Corrigan
A. Corrigan
Buckhorn Youth Wrestling
9
Owen Chandler
O. Chandler
Arab Youth Wrestling
W
F 2-0 0:16
45
11
Ethan Houk
E. Houk
Madison County Youth Wrestling
3
Eleanor Thomson
E. Thomson
North Alabama Elite Wrestling
MD 10-2
50
W
15
Carver Dendy
C. Dendy
9
Jax Jones
J. Jones
F 4-0 0:35
50
W
6
Jonathan Bellis
J. Bellis
Tiger Youth Wrestling
Round 3 (3 Man)
1
Samuel Clemons
S. Clemons
Arab Youth Wrestling
F 2-4 0:37
35
W
2
Maverick Galyean
M. Galyean
Arab Youth Wrestling
1
James McCollum
J. McCollum
Arab Youth Wrestling
F 2-0 0:28
65
W
2
Jeffrey Meyer
J. Meyer
Buckhorn Youth Wrestling
Placement Matches (8 Man)
8
Colin Casey
C. Casey
Arab Youth Wrestling
W
F 4-1 0:50
40
2
Braxton Walters
B. Walters
Arab Youth Wrestling
3
Mason Ballinger
M. Ballinger
Tennessee Valley Wrestling
F 4-0 0:36
40
W
5
Hunter Morris
H. Morris
Tennessee Valley Wrestling
1
Riggins Steeg
R. Steeg
HYWO
F 2-0 0:34
55
W
2
Jessa Smith
J. Smith
Arab Youth Wrestling
6
Emery Kennedy
E. Kennedy
Madison County Youth Wrestling
W
TF 18-3 2:40
55
3
Tripp Woods
T. Woods
Lionheart Wrestling Club
Round 4 (5 Man)
2
Ford Robinson
F. Robinson
North Alabama Elite Wrestling
F 2-2 0:42
60
W
5
Mason Vandiver
M. Vandiver
Madison County Youth Wrestling
Cons. Semis (16 Man)
1
Aaron Corrigan
A. Corrigan
Buckhorn Youth Wrestling
W
F 2-2 0:32
45
15
Henry Messervy
H. Messervy
HYWO
13
Connor Ullery
C. Ullery
Tennessee Valley Wrestling
W
DEC 6-5
45
10
Kieran Barry
K. Barry
Buckhorn Youth Wrestling
2
John Malone
J. Malone
Madison County Youth Wrestling
F 4-0 0:35
50
W
15
Carver Dendy
C. Dendy
5
Avery Rodriguez
A. Rodriguez
Buckhorn Youth Wrestling
F 4-2 0:55
50
W
3
Eleanor Thomson
E. Thomson
North Alabama Elite Wrestling
Semis & 3rd WB (16 Man)
View All
12
Thomas Crowe
T. Crowe
Hartselle
F 4-0 0:29
45
W
1
Aaron Corrigan
A. Corrigan
Buckhorn Youth Wrestling
10
Kieran Barry
K. Barry
Buckhorn Youth Wrestling
W
FOR 0-0
45
3
Brylen Berry
B. Berry
Fort Payne Youth Wrestling
9
Owen Chandler
O. Chandler
Arab Youth Wrestling
W
F 13-0 2:08
45
13
Connor Ullery
C. Ullery
Tennessee Valley Wrestling
11
Ethan Houk
E. Houk
Madison County Youth Wrestling
W
F 6-1 1:14
45
15
Henry Messervy
H. Messervy
HYWO
13
Fletcher Clemons
F. Clemons
Arab Youth Wrestling
F 2-0 0:48
50
W
2
John Malone
J. Malone
Madison County Youth Wrestling
Round 3 (5 Man)
1
Theodore Rickabaugh
T. Rickabaugh
F 2-0 0:39
60
W
4
Alexander Walter
A. Walter
Arab Youth Wrestling
Event Info
AYWO-AAU Region 1 (North) Championship on Jan 29, 2022 in Arab, AL.