Jul 3
Independence Beach Wrestling Championshi
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Results
Results
PreK - K
PreK - K
1st - 2nd Grade
3rd - 4th Grade
5th - 6th Grade
Round
Round 4
Round 3
Round 2
Team Name
Baldwin Woodville
Colfax Youth Wrestling
Durand Youth Wrestling
Ellsworth Wrestling
Glenwood City Wrestling
Menomonie Wrestling Club
Prescott
River Falls
Spring Valley/Elmwood
Weight Class
32-40
40-43
44-47
47-49
50-52
53-58
60-68
Round 4
View All
1
Lucas Wahl
L. Wahl
Colfax Youth Wrestling
DEC 6-0
32-40
W
2
Bentley Forster
B. Forster
Spring Valley/Elmwood
3
Natalya Walker
N. Walker
Ellsworth Wrestling
DEC 11-9
32-40
W
4
Chase Margelofsky
C. Margelofsky
Baldwin Woodville
1
Noah Bohn
N. Bohn
Spring Valley/Elmwood
W
TF 17-1 2:39
40-43
2
Lane Esanbock
L. Esanbock
Spring Valley/Elmwood
3
Caden Roach
C. Roach
Baldwin Woodville
F 10-0 3:00
40-43
W
4
Clayton Helmueller
C. Helmueller
Menomonie Wrestling Club
1
Tyler Persons
T. Persons
Durand Youth Wrestling
W
DEC 6-2
44-47
2
Aiden Johnson
A. Johnson
River Falls
Round 3
View All
1
Lucas Wahl
L. Wahl
Colfax Youth Wrestling
DEC 5-4
32-40
W
3
Natalya Walker
N. Walker
Ellsworth Wrestling
2
Bentley Forster
B. Forster
Spring Valley/Elmwood
DEC 12-5
32-40
W
4
Chase Margelofsky
C. Margelofsky
Baldwin Woodville
1
Noah Bohn
N. Bohn
Spring Valley/Elmwood
F 8-6 2:43
40-43
W
3
Caden Roach
C. Roach
Baldwin Woodville
2
Lane Esanbock
L. Esanbock
Spring Valley/Elmwood
F 7-0 1:12
40-43
W
4
Clayton Helmueller
C. Helmueller
Menomonie Wrestling Club
1
Tyler Persons
T. Persons
Durand Youth Wrestling
W
F 12-2 2:56
44-47
3
Reeyce Jeske
R. Jeske
Glenwood City Wrestling
Round 2
View All
1
Lucas Wahl
L. Wahl
Colfax Youth Wrestling
F 11-0 3:00
32-40
W
4
Chase Margelofsky
C. Margelofsky
Baldwin Woodville
2
Bentley Forster
B. Forster
Spring Valley/Elmwood
MD 16-7
32-40
W
3
Natalya Walker
N. Walker
Ellsworth Wrestling
1
Noah Bohn
N. Bohn
Spring Valley/Elmwood
W
F 2-0 0:32
40-43
4
Clayton Helmueller
C. Helmueller
Menomonie Wrestling Club
2
Lane Esanbock
L. Esanbock
Spring Valley/Elmwood
F 5-0 0:55
40-43
W
3
Caden Roach
C. Roach
Baldwin Woodville
1
Tyler Persons
T. Persons
Durand Youth Wrestling
MD 8-0
44-47
W
4
Riley Brahmer
R. Brahmer
Glenwood City Wrestling
Event Info
Spring Valley Elmwood Youth Tournament on Feb 18, 2018 in Spring Valley, WI.