Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Results
Results
PreK - K
PreK - K
1st - 2nd Grade
3rd - 4th Grade
5th - 6th Grade
Round
Round 4
Round 3
Round 2
Team Name
Baldwin Woodville
Boyceville
Durand Youth Wrestling
Ellsworth
Glenwood City Wrestling
Hudson
Menomonie Wrestling Club
River Falls
Spring Valley - Elmwood
Weight Class
38-39
40-43
44-45
45-49
49-50
50-53
54-59
64-65
Round 4
View All
3
Graydon Larson
G. Larson
River Falls
MD 14-4
38-39
W
4
Easton Shultz
E. Shultz
Menomonie Wrestling Club
1
Jordy Cassellius
J. Cassellius
Boyceville
FOR 0-0
40-43
W
2
Tyson Peterson
T. Peterson
Menomonie Wrestling Club
3
Axel Peterson
A. Peterson
Baldwin Woodville
W
TF 18-2 2:00
40-43
4
Aidyn Berg
A. Berg
Menomonie Wrestling Club
1
Bentley Forster
B. Forster
Spring Valley - Elmwood
W
F 2-0 0:35
44-45
2
Kenzie Reckin
K. Reckin
Durand Youth Wrestling
3
Stanton Traynor
S. Traynor
River Falls
F 8-0 2:48
44-45
W
4
Nolan Standaert
N. Standaert
Glenwood City Wrestling
Round 3
View All
2
Brett Gunderson
B. Gunderson
Baldwin Woodville
F 6-2 1:23
38-39
W
4
Easton Shultz
E. Shultz
Menomonie Wrestling Club
1
Jordy Cassellius
J. Cassellius
Boyceville
FOR 0-0
40-43
W
3
Axel Peterson
A. Peterson
Baldwin Woodville
2
Tyson Peterson
T. Peterson
Menomonie Wrestling Club
W
F 11-2 2:31
40-43
4
Aidyn Berg
A. Berg
Menomonie Wrestling Club
1
Bentley Forster
B. Forster
Spring Valley - Elmwood
W
MD 13-0
44-45
3
Stanton Traynor
S. Traynor
River Falls
2
Kenzie Reckin
K. Reckin
Durand Youth Wrestling
DEC 11-4
44-45
W
4
Nolan Standaert
N. Standaert
Glenwood City Wrestling
Round 2
View All
2
Brett Gunderson
B. Gunderson
Baldwin Woodville
W
FOR 0-0
38-39
3
Graydon Larson
G. Larson
River Falls
1
Jordy Cassellius
J. Cassellius
Boyceville
F 11-5 2:43
40-43
W
4
Aidyn Berg
A. Berg
Menomonie Wrestling Club
2
Tyson Peterson
T. Peterson
Menomonie Wrestling Club
DEC 6-2
40-43
W
3
Axel Peterson
A. Peterson
Baldwin Woodville
1
Bentley Forster
B. Forster
Spring Valley - Elmwood
W
F 16-3 2:00
44-45
4
Nolan Standaert
N. Standaert
Glenwood City Wrestling
2
Kenzie Reckin
K. Reckin
Durand Youth Wrestling
F 10-0 1:00
44-45
W
3
Stanton Traynor
S. Traynor
River Falls
Event Info
Spring Valley Elmwood Youth Tournament on Feb 17, 2019 in Spring Valley, WI.