Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Worlds: Adult/Exec/Master NoGi
Worlds: Adult/Exec/Master NoGi
Results
Results
MEN: White (16-29 yrs)
MEN: White (16-29 yrs)
MEN: White (30-39 yrs)
MEN: White (40+ yrs)
MEN: Blue (16-29 yrs)
MEN: Blue (30-39 yrs)
MEN: Blue (40+ yrs)
MEN: Purple (16-29 yrs)
MEN: Brown/Black (18+ yrs)
FEMALE: White (16+ yrs)
FEMALE: Blue (16+ yrs)
Round
Round 3 (3 Man)
Placement (4 Man)
Round 2 (3 Man)
Finals (2 Man)
Semis (4 Man)
Round 1 (3 Man)
Team Name
3rd Generation
Bloomsburg MMA
Brunswick BJJ
Daddis
Dauntless Gym
Elite Martial Arts
F&MMA
GZFS
Hassett`s Jiu-Jitsu Club
Knox BJJ
Martial Way MMA
N.E.P.A mma
Nostos MMA
Padilla BJJ
SAS Team USA
Saratoga NEBJJ
Tony Rivera
Weight Class
Fly (125 lbs)
Bantam (135 lbs)
Feather (145 lbs)
Light (155 lbs)
Welter (170 lbs)
Middle (185 lbs)
Light Heavy (205 lbs)
Heavy (206+ lbs)
undefined
1
Christian Chadd
C. Chadd
Padilla BJJ
SUB 0-0 2:36
Welter (170 lbs)
W
3
Samuel Casalvera
S. Casalvera
Dauntless Gym
Round 3 (3 Man)
1
Nick Gebhard
N. Gebhard
Daddis
SUB 0-0 4:01
Bantam (135 lbs)
W
2
Garrett Heath
G. Heath
Knox BJJ
1
Cory Henn
C. Henn
Elite Martial Arts
W
SUB 0-0 5:00
Feather (145 lbs)
2
Alex Kanauss
A. Kanauss
Hassett`s Jiu-Jitsu Club
1
James Geiger
J. Geiger
W
SUB 0-0 1:26
Middle (185 lbs)
2
Michael Purpuro
M. Purpuro
3rd Generation
1
Ethan Elbert
E. Elbert
Nostos MMA
W
SUB 0-0 4:13
Light Heavy (205 lbs)
2
Holden Cross
H. Cross
GZFS
Placement (4 Man)
4
Joseph Campbell
J. Campbell
Saratoga NEBJJ
SUB 0-0 7:50
Welter (170 lbs)
W
2
Alex Giacobbe
A. Giacobbe
Martial Way MMA
Round 2 (3 Man)
1
Nick Gebhard
N. Gebhard
Daddis
SUB 0-0 1:59
Bantam (135 lbs)
W
3
Frank Scamporino
F. Scamporino
Tony Rivera
1
Cory Henn
C. Henn
Elite Martial Arts
W
SUB 0-0 4:41
Feather (145 lbs)
3
Colin Preacher
C. Preacher
Brunswick BJJ
1
James Geiger
J. Geiger
W
SUB 0-0 0:42
Middle (185 lbs)
3
Dylan Grayson
D. Grayson
F&MMA
1
Ethan Elbert
E. Elbert
Nostos MMA
SUB 0-0 11:00
Light Heavy (205 lbs)
W
3
Bradley Sugalski
B. Sugalski
N.E.P.A mma
Finals (2 Man)
1
Matthew Stricklen
M. Stricklen
Knox BJJ
SUB 0-0 8:23
Fly (125 lbs)
W
2
John Marks Jr
J. Jr
1
Kyle Elbert
K. Elbert
Nostos MMA
W
SUB 0-0 5:24
Light (155 lbs)
2
Joshua Jones
J. Jones
Bloomsburg MMA
1
Sean Estes
S. Estes
Dauntless Gym
SUB 0-0 3:09
Heavy (206+ lbs)
W
2
Dontae Lambert
D. Lambert
SAS Team USA
Semis (4 Man)
1
Christian Chadd
C. Chadd
Padilla BJJ
SUB 0-0 5:00
Welter (170 lbs)
W
4
Joseph Campbell
J. Campbell
Saratoga NEBJJ
3
Samuel Casalvera
S. Casalvera
Dauntless Gym
SUB 0-0 2:42
Welter (170 lbs)
W
2
Alex Giacobbe
A. Giacobbe
Martial Way MMA
Round 1 (3 Man)
2
Garrett Heath
G. Heath
Knox BJJ
SUB 0-0 0:19
Bantam (135 lbs)
W
3
Frank Scamporino
F. Scamporino
Tony Rivera
2
Alex Kanauss
A. Kanauss
Hassett`s Jiu-Jitsu Club
SUB 0-0 6:53
Feather (145 lbs)
W
3
Colin Preacher
C. Preacher
Brunswick BJJ
2
Michael Purpuro
M. Purpuro
3rd Generation
SUB 0-0 1:10
Middle (185 lbs)
W
3
Dylan Grayson
D. Grayson
F&MMA
2
Holden Cross
H. Cross
GZFS
SUB 0-0 3:00
Light Heavy (205 lbs)
W
3
Bradley Sugalski
B. Sugalski
N.E.P.A mma
Event Info
Worlds: Adult/Exec/Master NoGi on Dec 9, 2017 in Elizabethtown, PA.