Today · 12:00 PM UTC
Bison Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Tomorrow at 2:30 PM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Henry McDonald
Results
Other Results
Season
2019
2018
2017
2016
Team Name
Teton
Teton Wrestling Club
Teton wrestling club
Unafiliated
teton wrestling club
2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/13
L
FOR 0-0
C. Tinno
Legends of Gold MT
2019 Skyline Folkstyle
Round 3 (3 Man)
67-77
04/12
W
F 12-0 1:31
E. Sarmiento
Madison Wrestling Club
2019 Skyline Folkstyle
Round 1 (3 Man)
67-77
03/02
W
F 2-0 0:31
W. Frazier
Ririe Wrestling Club
2019 Sugar Salem Spring Folkstyle
Round 2 (Best of 3)
62-66
03/02
W
F 5-0 1:43
W. Frazier
Ririe Wrestling Club
2019 Sugar Salem Spring Folkstyle
Round 1 (Best of 3)
62-66
02/09
L
F 4-1 1:18
J. Mescher
---
2019 Idaho USA Folkstyle State
Round 2 (3 Man)
70
02/09
L
F 2-0 0:54
D. Yearsley
Ririe Wrestling Club
2019 Idaho USA Folkstyle State
Round 1 (3 Man)
70
01/26
L
DEC 4-2 SV
K. Kovnesky
Legends of gold
2019 Cougar Clash
Round 3 (3 Man)
70
01/26
L
DEC 7-1
H. Edstrom
Upper Valley Aces
2019 Cougar Clash
Round 1 (3 Man)
70
2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/14
W
F 2-0 0:25
A. Prattini
Skyline Wrestling Club
Tiger Folkstyle Tournament
Round 3 (4 Man)
57-61
04/14
W
F 13-7 2:17
O. Colvin
Shelley Mat Club
Tiger Folkstyle Tournament
Round 2 (4 Man)
57-61
04/14
W
F 2-0 0:24
B. Streeper
Bonneville Wrestling Club
Tiger Folkstyle Tournament
Round 1 (4 Man)
57-61
03/31
L
FOR 0-0
A. Trejo
Team Sublime
Idaway Teton Wrestling Tournament
Round 3
70
03/31
L
F 3-2 0:59
D. Shultz
Snake River Wrestling
Idaway Teton Wrestling Tournament
Round 2
70
03/31
W
FOR 0-0
K. WILSON
---
Idaway Teton Wrestling Tournament
Round 1
70
03/24
W
F 2-1 1:00
G. Peck
Bonneville Wrestling Club
Madison Folkstyle Spring Grand Slam
Round 2 (Best of 3)
66-71
03/24
W
F 5-1 1:56
G. Peck
Bonneville Wrestling Club
Madison Folkstyle Spring Grand Slam
Round 1 (Best of 3)
66-71
02/17
W
F 2-0 0:42
V. Avila
Snake River Wrestling
Idaway Malad Tournament
Round 2 (Best of 3)
58
02/17
W
F 2-0 0:43
V. Avila
Snake River Wrestling
Idaway Malad Tournament
Round 1 (Best of 3)
58
02/10
L
FOR 0-0
A. Trejo
Team Sublime
Idaway Grace Tournament
Round 3 (3 Man)
70
02/10
L
F 2-2 0:51
D. Shultz
Snake River Wrestling
Idaway Grace Tournament
Round 2 (3 Man)
70
01/20
W
F 9-0 2:32
M. Halverson
Spartan Wrestling Club
Idaway Kickoff at Marsh Valley
Round 3
62
2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/08
L
F 4-0 0:39
D. Yearsley
Ririe Wrestling
Ririe Bulldogs Folkstyle Tournament
Round 2 (3 Man)
52-55
04/08
W
FOR 0-0
J. Smith
Madison Wrestling Club
Ririe Bulldogs Folkstyle Tournament
Round 1 (3 Man)
52-55
04/01
L
F 5-2 0:33
D. Yearsley
Ririe Wrestling Club
Shelley Folkstyle Tournament
Round 2 (3 Man)
51-53
04/01
W
F 10-0 2:00
E. Sarmiento
Madison Bobcats
Shelley Folkstyle Tournament
Round 1 (3 Man)
51-53
03/25
W
F 2-0 0:38
E. Sarmiento
Madison Wrestling Club
Madison 2017 Spring Folkstyle
Round 3 (3 Man)
50-52
03/25
W
F 11-9 2:17
E. McNair
---
Madison 2017 Spring Folkstyle
Round 2 (3 Man)
50-52
03/19
L
F 2-0 0:28
M. Blackhawk-Yazzie
Fort Hall Legends
Idaway Kickoff at Marsh Valley
Round 2
62
03/19
W
F 9-0 2:56
M. Andersen
Spartan Wrestling Club
Idaway Kickoff at Marsh Valley
Round 1
62
2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/16
L
F 9-6 2:45
X. Olsen
Shelley Mat Club
Shelley Folkstyle Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
50
04/16
L
F 10-0 1:22
K. Cordingley
Upper Valley Aces
Shelley Folkstyle Tournament
Quarterfinals (8 Man)
50
04/02
W
DEC 3-2
C. Solz
AMERICAN FALLS RESERVOIR
Ririe Bulldog Folkstyle Tournament
Round 2 (4 Man)
45-47
04/01
W
DEC 5-2
X. Muir
North Fremont Wrestling Club
Ririe Bulldog Folkstyle Tournament
Round 1 (4 Man)
45-47
03/26
L
F 2-0 0:14
J. Saldana
Idaho Falls Wrestling Club
Ririe Bulldog Folkstyle Tournament
Round 3 (4 Man)
45-47
03/26
W
DEC 14-7
J. Herrera
Teton Wrestling Club
Teton Folkstyle Tournament
Round 2 (Best of 3)
43-48
03/26
W
DEC 10-8
J. Herrera
Teton Wrestling Club
Teton Folkstyle Tournament
Round 1 (Best of 3)
43-48
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024