Jun 28-30, 1:50 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Today · 2:00 PM UTC
Midwest Nationals
Jun 27-29, 2:00 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 27-29 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-30 · Resumes Today at 3:55 PM UTC
Rocky Mountain National
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Quentin Skinner
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2017-2018
2016-2017
2015-2016
2012-2013
Team Name
Buford HS
Our Lady of Mt. Carmel
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 7-2
V. Dockery
Loganville
2018 GHSA State Championships
1st WB (16 Man)
5A-285
02/08
L
F 2-0 2:19
R. Smith
New Hampstead
2018 GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
5A-285
02/03
W
DEC 9-4
V. Dockery
Loganville
GHSA Class 5A Section B
Placement (16 Man)
285
02/03
L
DEC 3-1
N. GATES
Lithonia
GHSA Class 5A Section B
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/03
W
F 2-0 1:30
J. Miller
Riverwood
GHSA Class 5A Section B
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/03
L
F 2-0 0:40
S. Richards
Cass
GHSA Class 5A Section B
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/02
W
F 2-2 0:48
C. Hatcher
Banneker
GHSA Class 5A Section B
Round 1 (16 Man)
285
01/27
L
F 0-0 4:59
J. Hart
Clarke Central
Area 8 AAAAA Traditional Tournament
Placement Matches (8 Man)
285
01/27
W
F 0-0 4:42
C. Walczuk
---
Area 8 AAAAA Traditional Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
285
12/27
L
F 2-1 3:45
P. Bartley
Xenia
GMVWA
Champ. Round 2
285
12/23
L
DEC 3-0
D. Allen
Valdosta
Buford Takedown Sportswear Invitational
Round 8 Consolation
285
12/23
W
F 3-0 3:07
A. Rocks
Creekview
Buford Takedown Sportswear Invitational
Round 6 Consolation
285
12/22
L
F 1-1 6:28
B. Eisenberg
---
Buford Takedown Sportswear Invitational
Round 2 Champ
285
12/22
W
F 2-0 0:41
S. Hutton
Berkmar
Buford Takedown Sportswear Invitational
Round 1 Champ
285
12/02
W
F 2-0 0:52
D. Gilmore
---
Buford Takedown Sportswear Invitational
Round 7 Consolation
285
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
F 5-0 3:25
D. McHardy
East Paulding
2017 GHSA State Championships
5/6 (All Class)
5A-285
02/11
L
DEC 4-2
R. Adams
Bainbridge
2017 GHSA State Championships
Consolation Semis (All Class)
5A-285
02/10
W
F 6-0 2:47
C. Georgia
Warner Robins
2017 GHSA State Championships
Consolation Quarters (All Class)
5A-285
02/10
W
DEC 7-2
X. Green
Thomas Co. Central
2017 GHSA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
5A-285
02/10
L
F 4-2 3:14
S. Richards
Cass
2017 GHSA State Championships
Quarterfinals (16 Man)
5A-285
02/09
W
F 2-0 1:43
T. Bonner
Jones County
2017 GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
5A-285
02/04
L
DEC 8-7
D. McHardy
East Paulding
GHSA Class 5A - B Sectional
Placement (16 Man)
285
02/04
W
F 7-5 2:17
K. Feany
Woodland (Cartersville)
GHSA Class 5A - B Sectional
4th Wrestleback (16 Man)
285
02/04
W
F 2-0 1:52
C. Wooten
Loganville
GHSA Class 5A - B Sectional
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/04
W
F 2-0 0:51
D. Valezquez
Cross Keys
GHSA Class 5A - B Sectional
2nd Wrestleback (16 Man)
285
02/04
L
DEC 8-4
D. McHardy
East Paulding
GHSA Class 5A - B Sectional
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/03
W
F 2-0 0:25
F. Shema
North Springs
GHSA Class 5A - B Sectional
Round 1 (16 Man)
285
01/28
W
F 0-0 3:53
J. Hart
Clarke Central
Area 8 AAAAA Traditional Tournament
Placement Matches (8 Man)
285
01/28
W
F 0-0
C. Walzeck
Flowery Branch
Area 8 AAAAA Traditional Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/21
W
FOR 0-0
C. Beltran
Discovery
Archer Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
01/21
L
DEC 3-1
K. Harris
Gainesville
Archer Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
285
01/21
W
F 0-0 0:57
A. Escobar
Meadowcreek
Archer Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
285
01/21
L
F 0-0 1:47
A. Addie
Crisp County
Archer Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/29
L
DEC 3-1
B. Jones
Peachtree Ridge
Buford Takedown Sportswear Invitational
3rd & 4th Wrestleback (32 Man)
285
12/29
W
F 2-0 0:14
N. Peacock
Starr`s Mill
Buford Takedown Sportswear Invitational
3rd & 4th Wrestleback (32 Man)
285
12/28
W
DEC 4-0
R. Gibbs
Morgan County
Buford Takedown Sportswear Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
285
12/28
L
DEC 6-5
K. Burch
Fitzgerald
Buford Takedown Sportswear Invitational
Round 1 (32 Man)
285
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
DEC 7-3
T. Folds
Veterans
2016 GHSA State Championships
1st WB (16 Man)
4A-220
02/11
L
F 4-0 3:57
T. Hall
Cook County
2016 GHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
4A-220
02/06
W
F 1-0 4:48
S. Rogers
Arabia Mountain
GHSA Class 4A - A Sectional
Placement (16 Man)
220
02/06
L
MD 11-2
J. Holman
Johnson
GHSA Class 4A - A Sectional
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/06
W
DEC 7-5
T. Leonard
Mount Zion
GHSA Class 4A - A Sectional
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/06
L
DEC 9-4
M. Charles
Hampton
GHSA Class 4A - A Sectional
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
02/05
W
DEC 13-8
D. Allen
Howard
GHSA Class 4A - A Sectional
Round 1 (16 Man)
220
01/09
L
F 2-0 1:31
R. Galvan
---
GHSA Area 8AAAA Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
220
01/09
W
F 7-0 2:19
P. Rebollar
Chestatee
GHSA Area 8AAAA Dual Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
220
01/09
W
F 2-0 0:38
J. Holman
Johnson
GHSA Area 8AAAA Dual Tournament
Quarterfinals (8 Team)
220
12/23
L
F 7-8 3:47
D. Pinkard
Buford
Walt Hennebaul Memorial
1st & 3rd (16 Man)
285
12/23
W
DEC 5-4
A. Craine
Cambridge
Walt Hennebaul Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/23
W
F 2-0 0:37
D. Schletty
Cambridge
Walt Hennebaul Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/23
L
F 0-0 1:55
J. Whitehead
Saint Mary`s
Our Lady of Mt. Carmel @ Saint Mary`s
Round 1
195
12/12
L
F 0-0 1:07
n. falcon
Severn School
Mount Carmel
Champ. Round 1
---
12/05
L
DEC 8-7 SV
D. Ravenell
Glenelg Country School
Our Lady of Mt. Carmel @ Glenelg Country School
Round 1
195
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024