Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Today · 12:00 PM UTC
BTSNE National Duals
Today · 2:00 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Today · 3:00 PM UTC
Western States Championships
Tomorrow · 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Tomorrow · 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jun 29, 2:00 PM UTC
Midwest Nationals
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jose Rodriquez
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2009-2010
2006-2007
2005-2006
Team Name
Crivitz
Greenfield
Overfelt
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/20
L
DEC 4-2
N. Finnell
Rocky Ford
Pre-Holiday Invite
Placement Matches (16 Man)
220
12/20
W
F 0-0 1:10
J. Walls
Standley Lake
Pre-Holiday Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/20
W
F 0-0 1:55
V. Bravo
Windsor High School
Pre-Holiday Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 9-6
R. Ayala
---
2014 CHSAA State Championships
Placements
195-3A
02/22
W
F 8-0 4:24
G. Mondragon
La Junta
2014 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
195-3A
02/22
L
MD 11-3
K. Wentz
---
2014 CHSAA State Championships
Champ Semis
195-3A
02/21
W
F 2-0 1:26
A. Hernandez
Pagosa Springs
2014 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
195-3A
02/20
W
F 7-0 3:05
B. Springer
Moffat County
2014 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
195-3A
02/16
W
DEF 2-1 2:19
E. Frantz
Platte Valley
CHSAA 3A - Region 2
Placement (16 Man)
195
02/15
W
DEC 9-3
C. Siebarth
Faith Christin
CHSAA 3A - Region 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
02/15
W
F 2-4 1:04
B. Nichols
Strasburg
CHSAA 3A - Region 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
W
DEC 4-1
D. Leahy
Air Academy
Colorado JV State Invitational
Rd 10 Placement Matches
285
02/09
L
DEC 1-0
Z. Dowdell
Cherokee Trail
Colorado JV State Invitational
Rd 8
285
02/09
W
F 6-0 2:46
F. Tinoco
Adams City
Colorado JV State Invitational
Rd 7
285
02/09
L
DEC 5-3
A. Childs
Overland
Colorado JV State Invitational
Rd 6
285
02/08
W
F 8-2 2:34
O. Koka
Cherokee Trail
Colorado JV State Invitational
Rd 4
285
02/08
W
F 2-0 1:07
R. Garay
Vista Peak
Colorado JV State Invitational
Rd 2
285
12/22
L
F 5-1 3:53
C. Wyett
Bennett High School
2012 Old Chicago NCCT
Rd 5 Consolation Round 4
285
12/21
W
DEC 6-3
D. Gonzales
Lakewood
2012 Old Chicago NCCT
Rd 4 Consolation Round 3
285
12/21
W
F 4-0 1:32
A. Moreno
Northglenn Hs
2012 Old Chicago NCCT
Rd 3 Consolation Round 2
285
12/21
L
DEC 9-3
N. Duiker
Discovery Canyon
2012 Old Chicago NCCT
Rd 2 Champ
285
12/15
W
F 0-0 5:28
J. Kreegar
Brush
Brush Pre-Holiday Invite
Placement Matches (8 Man)
285
12/15
W
F 0-0 2:11
D. Musick
Mead
Brush Pre-Holiday Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
285
12/15
L
DEC 9-5
D. Richard
Valley
Brush Pre-Holiday Invite
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
12/15
W
F 0-0 0:47
C. Sweeney
Erie
Brush Pre-Holiday Invite
Quarterfinals (8 Man)
285
12/09
W
DEC 7-4
G. Murray
Crandon
Rebel Invitational
1st and 3rd Place matches
220
12/08
W
F 0-0 1:55
A. Kuehl
Kewaunee
Rebel Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/08
W
F 0-0 0:55
T. Lindow
Florence
Rebel Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/08
W
F 0-0 2:29
P. Guffey
Norway
Rebel Invitational
Round 1 (16 Man)
220
12/06
W
F 0-0 0:28
J. Greeson
ANTIOCH HIGH
BVAL Novice Tournament
Round 2 (4 Man)
239-245
12/05
W
F 0-0 1:29
D. Anderson
PITTSBURG HIGH
BVAL Novice Tournament
Round 1 (4 Man)
239-245
12/01
L
F 2-0 2:26
J. Lutter
South Hamilton
Doug Wood Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
285
12/01
L
F 2-0 1:52
T. Luvaas
OA-BCIG
Doug Wood Invitational
Quarterfinals (8 Man)
285
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
DEF 0-0
R. Markham
Berthoud High School
Region 2 3A Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/11
W
DEC 4-3
J. Cortez
Mead High School
Region 2 3A Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/10
L
F 0-0 4:21
D. Jacoby
Strasburg High School
Region 2 3A Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
220
01/28
L
F 0-0 2:59
A. Suppes
Brighton
Brighton Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/28
L
F 0-0 1:20
A. Gebregzabheir
Cherokee Trail
Brighton Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/17
W
F 0-0 4:36
D. Musick
Mead
Pre Holiday Tourney
Placement Matches (8 Man)
220
12/17
L
DEC 10-4
B. Beard
Legend
Pre Holiday Tourney
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
220
12/17
L
F 0-0 4:59
T. Haag
Yuma
Pre Holiday Tourney
Quarterfinals (8 Man)
220
12/02
W
F 0-0
D. Castorena
North
Camelback
Champ. Round 1
---
12/02
W
F 0-0
J. Mansfield
Camelback
Camelback
Champ. Round 1
---
12/01
L
MD 15-2
C. Cattermole
Deer Valley
Goldwater
Champ. Round 1
---
12/01
W
F 0-0
D. Reyes
Barry Goldwater
GOLDWATER 5 WAY
Champ. Round 1
---
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/30
L
F 0-0 2:04
A. Bayer
Cameron
Northern Badger Wrestling Classic
Round E
215
12/30
W
DEC 6-4
J. Munkwitz
Glenwood City
Northern Badger Wrestling Classic
Round D
215
12/29
L
F 0-0 1:27
D. Yarrington
Mondovi
Northern Badger Wrestling Classic
Round C
215
2006-2007
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/09
L
F 3-4 1:06
R. Mendoza
Overfelt
4th Annual Taz F/S Wrestling Tournament
Placement Matches (8 Man)
215
12/09
W
F 0-0 0:42
D. Stasko
Archbishop Riordan
4th Annual Taz F/S Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
215
12/09
L
F 2-0 1:12
J. Licea
Santa Teresa
4th Annual Taz F/S Wrestling Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
215
12/09
W
F 8-1 2:38
A. Rivera
Archbishop Riordan
4th Annual Taz F/S Wrestling Tournament
Quarterfinals (8 Man)
215
2005-2006
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/11
W
F 0-0 1:51
B. Galligan
Campbellsport
Campbellsport Cougar Invitational
Placement Matches (12 Man)
215
12/10
W
MD 14-3
N. Lupo
Milwaukee Vincent
Campbellsport Cougar Invitational
Semis & 2nd WB (12 Man)
215
12/10
W
F 0-0 0:56
J. Brayshaw
Grafton
Campbellsport Cougar Invitational
Quarterfinals (12 Man)
215
Related Content
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024