Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Today · 12:00 PM UTC
BTSNE National Duals
Today · 2:00 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Today · 3:00 PM UTC
Western States Championships
Tomorrow · 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Tomorrow · 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jun 29, 2:00 PM UTC
Midwest Nationals
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ryan Lepisto
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2016-2017
2014-2015
2013-2014
Team Name
New Holstein
New Holstein
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/11
W
F 4-0 0:45
C. Rodencal
Oostburg
Viking Invitational
Round 3 (8 Man)
170
12/10
L
DEC 8-2
J. Lindsley
Campbellsport
Viking Invitational
Placement Matches (8 Man)
170
12/10
W
DEC 7-5
C. Swetlik
Manitowoc Lutheran / Roncalli
Viking Invitational
Cross Bracket (8 Man)
170
12/10
W
F 4-0 1:05
N. Wedge
Kiel
Viking Invitational
Round 2 (8 Man)
170
12/03
W
F 0-0 1:09
C. Kilgas
Brillion
Sgt. Nick Mueller Memorial Tournament
Placement matches 1st, 3rd, 5th (12 man and 8 man)
170
12/03
L
F 0-0 4:21
T. Leick
Wrightstown
Sgt. Nick Mueller Memorial Tournament
Semis & Cons Semi (12 and 8 Man)
170
12/03
W
DEC 8-5
J. Kafer
Omro
Sgt. Nick Mueller Memorial Tournament
Round 1 (12 man and 8 man)
170
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/25
L
TF 19-8 5:38
R. Ryan
---
DeForest Freestyle Tournament
Round 5
170
04/25
W
F 4-4 1:18
L. Lehrer
Aviatiors
DeForest Freestyle Tournament
Round 4
170
04/25
L
TF 10-0 1:45
A. Peplinski
Wittenberg-Birnamwood
DeForest Freestyle Tournament
Round 2
170
04/18
L
TF 13-0 2:00
B. Hakes
---
AWA High School Freestyle State Duals
Round 2 (8 Team)
182
04/18
L
TF 10-0 1:04
G. White
Askren Wrestling Academy Red
AWA High School Freestyle State Duals
Round 1 (8 Team)
182
04/18
W
F 4-8 2:48
M. Vaitkunas
Askren Wrestling Academy Black
AWA High School Freestyle State Duals
Placement Matches (8 Team)
182
04/18
L
TF 10-0 0:25
D. Hahn
---
AWA High School Freestyle State Duals
Round 3 (8 Team)
182
04/11
L
TF 10-0
C. Persike
Lodi
River Falls Greco Tournament
Round 4
170
04/11
L
F 0-0 1:24
J. Hemauer
Advance
River Falls Greco Tournament
Round 3
170
02/21
L
F 0-0 4:37
M. Smith
Wisconsin Lutheran
WIAA D2 Sect. D Milwaukee Lutheran
1st Wrestleback (8 Man)
152
02/21
L
F 0-0 1:30
M. Garriety
---
WIAA D2 Sect. D Milwaukee Lutheran
Quarterfinals (8 Man)
152
02/14
W
FOR 0-0
B. Kiel
Manitowoc Lutheran/Roncalli
WIAA D2 Reg. 2- Valders
2nd Place Match (8 Man)
152
02/14
W
MD 20-8
J. Shaw
Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove
WIAA D2 Reg. 2- Valders
1st, 3rd, 5th (8 Man)
152
02/14
L
F 0-0 3:54
J. Hannan
Chilton/Hilbert
WIAA D2 Reg. 2- Valders
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
02/02
L
F 0-0 4:55
E. Ohman
---
Plymouth @ New Holstein
Round 1
145
01/31
L
DEC 8-6 SV
A. Mahkimetas
Menominee Indian
Dirk Sorenson Door County Classic
Placement Matches (16 Man)
145
01/31
L
F 0-0 4:47
B. Ozak
Oconto
Dirk Sorenson Door County Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/31
W
F 0-0 2:40
C. VanOss
Little Chute
Dirk Sorenson Door County Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/31
W
F 0-0 1:20
B. Johnson
---
Dirk Sorenson Door County Classic
Round 1 (16 Man)
145
01/21
L
F 0-0 2:58
T. Woepse
---
New Holstein @ Kiel
Round 1
145
01/17
L
F 0-0 3:12
M. Wetzel
Onalaska Luther
2015 FVL Varsity Wrestling Invite
Placement Matches (12 Man)
145
01/17
W
DEC 3-2
G. Wall
Wrightstown
2015 FVL Varsity Wrestling Invite
Semis & 2nd WB (12 Man)
145
01/17
W
TF 17-1 4:20
J. Ellis
Ripon
2015 FVL Varsity Wrestling Invite
Quarterfinals (12 Man)
145
12/20
L
DEC 8-3
T. Kirkland
Horicon
Wickersham Memorial Christmas Classic
Placement Matches
145
12/20
L
F 5-2 3:05
G. Davies
Cedar Grove/Belgium
Wickersham Memorial Christmas Classic
2nd Wrestleback
145
12/20
W
TF 15-0 3:35
T. Jaremba
Beaver Dam
Wickersham Memorial Christmas Classic
Semis & Consolation
145
12/20
L
F 6-6 5:45
T. Kirkland
Horicon
Wickersham Memorial Christmas Classic
Quarterfinals
145
12/17
L
MD 12-4
B. Holmes
---
New Holstein @ Two Rivers
Round 1
145
12/12
W
F 2-0 0:27
C. Salmon
Waupun
Waupun @ New Holstein
Round 1
145
12/05
W
F 0-0 2:32
J. Love
Sheboygan Falls
New Holstein @ Sheboygan Falls
Round 1
138
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
MD 19-7
D. Konen
Elkhart Lake-Glenbeulah
D3 Reg. 2- RANDOM LAKE
1st, 3rd, 5th (8 Man)
126
02/15
L
F 3-6 3:19
A. Pilgrim
Kewaunee
D3 Reg. 2- RANDOM LAKE
Quarterfinals (8 Man)
126
02/08
L
F 0-0 0:50
E. Ohman
---
Eastern Wisconsin Conference Tournament
3rd & 5th Place
126
02/08
L
F 0-0 1:46
B. Holmes
---
Eastern Wisconsin Conference Tournament
Semi-Fianls & Wrestle-Backs
126
02/08
W
MD 15-5
P. Schultz
---
Eastern Wisconsin Conference Tournament
Quarter-Finals
126
02/01
L
DEC 11-4
S. Exford
Green Bay Preble / East
Dirk Sorenson Door County Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
126
02/01
L
F 0-0 1:40
K. Winker
Menominee Indian
Dirk Sorenson Door County Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
02/01
W
F 0-0 3:15
P. Boucher
Oconto
Dirk Sorenson Door County Classic
Round 1 (16 Man)
126
01/18
W
MD 13-1
P. Troung
St. Lawrence
FVL Varsity Wrestling Invite
Placement Matches (8 Man)
126
01/18
W
F 10-3 1:59
J. Waters
Wrightstown
FVL Varsity Wrestling Invite
2nd Wrestleback (8 Man)
126
01/18
L
F 7-4 3:04
T. Resop
Ripon
FVL Varsity Wrestling Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
126
01/18
W
F 7-2 1:13
B. Torgenson
Crandon
FVL Varsity Wrestling Invite
Quarterfinals (8 Man)
126
01/11
L
MD 13-2
A. Perez
---
BRAWL IN THE FALLS
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/11
L
MD 14-3
C. Pepin
Bay Port
BRAWL IN THE FALLS
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/21
L
F 6-0 2:34
J. Tuttle
Waupun
Wickersham Memorial Christmas Classic
Placement Matches
126
12/21
W
DEC 4-0
R. Drews
Beaver Dam
Wickersham Memorial Christmas Classic
2nd Wrestleback
126
12/21
L
DEC 8-4
M. Lehman
Valders
Wickersham Memorial Christmas Classic
Semis & Consolation
126
12/18
W
DEC 9-3
J. Verdien
Campbellsport
New Holstein @ Campbellsport
Round 1
126
12/15
L
F 0-0 2:20
I. Muckerheide
West Bend West
Sheboygan North Multi-Duals
Champ. Round 1
---
12/15
W
MD 17-3
P. Blob
Menasha
Sheboygan North Dual Meet Tournament
Champ. Round 1
---
12/15
W
F 0-0
J. Bricco
Sheboygan North
Sheboygan North Dual Meet Tournament
Champ. Round 1
---
12/13
L
F 9-3 1:29
T. Pelot
Two Rivers
Two Rivers @ New Holstein
Round 1
126
12/07
W
DEC 11-6
H. Folkman
West DePere
LITTLE CHUTE MUSTANG INVITATIONAL 2013
Placement matches 1st, 3rd, 5th (12 man and 8 man)
126
12/07
L
F 0-0 2:41
T. Turriff
---
LITTLE CHUTE MUSTANG INVITATIONAL 2013
Round 1 (12 man and 8 man)
126
12/06
L
F 2-0
J. Tuttle
Waupun
New Holstein @ Waupun
Round 1
126
Related Content
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024