Jul 11-13 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Tomorrow · 2:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 15, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - July 15
Jul 18, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - July 18
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Romania
Jul 22, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - July 22
Jul 25, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - July 25
Jul 29, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - July 29
Aug 1, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Aug 1
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ryan Tolbert
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
Team Name
Lake County WC
Lake County Wrestling Club
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
F 10-1 1:59
J. Guzman
Waukegan Youth WC
IKWF North Chicago Regional-Antioch
Round 6
70
02/28
L
F 2-0 0:32
J. McGowean
The Wrestling Factory
IKWF North Chicago Regional-Antioch
Round 4
70
02/28
W
DEC 4-2 SV
E. Manning
Lake Zurich Cubs WC
IKWF North Chicago Regional-Antioch
Round 2
70
02/21
L
F 5-0 1:42
A. Rodriguez
Lakeland Predators WC
Stateline Border Bash 2016
Placement Matches (8 Man)
70-73
02/21
L
F 4-0 0:52
C. Ferree
Wolves Wrestling Club
Stateline Border Bash 2016
2nd Wrestleback (8 Man)
70-73
02/21
W
DEC 9-2
B. Bixby
Racine Area Wrestling Inc.
Stateline Border Bash 2016
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
70-73
02/21
L
DEC 7-5
A. Rodriguez
Lakeland Predators WC
Stateline Border Bash 2016
Quarterfinals (8 Man)
70-73
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 0-0 0:48
J. Favia
Gomez Wrestling Academy
Bantam Championships
Round 4
66C
02/15
W
F 0-0 2:42
A. Gilford
Team 1006
Bantam Championships
Round 3
66C
02/15
L
F 0-0 1:36
M. Schmidt
Rockets Youth WC
Bantam Championships
Round 1
66C
02/01
L
F 8-0 2:08
L. DeFilippo
---
Kenosha Youth Tournament
Round 3 (4 Man)
65-66
02/01
W
F 10-6 2:10
T. Lynch
Racine Area Wrestling Inc.
Kenosha Youth Tournament
Round 2 (4 Man)
65-66
02/01
W
F 6-4 1:40
I. Simpson
Kenosha Wrestling Club
Kenosha Youth Tournament
Round 1 (4 Man)
65-66
Related Content
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2024 Olympic Wrestling Team Camp Interviews
Jul 8, 2024
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022