Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 2:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21, TBD
Utah Fall Classic
Sep 28-29, 1:00 PM UTC
Grappler Fall Classic
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dalton Bush
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
Team Name
Sherwood
Sherwood
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
F 8-0 2:04
T. Weeks
Adrian
MSHSAA Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
106 Class 1
02/19
W
F 5-4 2:18
C. Coleman
Versailles
MSHSAA Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
106 Class 1
02/19
L
F 2-0 0:35
M. Roark
Seneca
MSHSAA Wrestling Championships
Quarters (16 Man)
106 Class 1
02/18
W
F 2-2 0:55
N. Grosso
Lutheran St. Charles
MSHSAA Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
106 Class 1
02/13
W
F 5-6 2:25
J. Carpenter
Butler
MSHSAA Class 1 - District 3
Placement
106
02/13
W
F 9-2 4:53
J. Livigne
Lafayette County
MSHSAA Class 1 - District 3
Cons. Semis
106
02/13
W
F 10-1 2:21
S. Walters
Lawson
MSHSAA Class 1 - District 3
Semifinals
106
02/13
L
DEC 16-11
J. Carpenter
Butler
MSHSAA Class 1 - District 3
Quarterfinals
106
01/24
L
F 15-0 4:50
T. Blair
---
Lathrop Invite
YES
106
01/23
W
F 2-0 0:12
J. Wimer
Albany
Lathrop Invite
ROUND #4
106
01/23
W
F 5-0 1:01
C. Galloway
Father Tolton
Lathrop Invite
ROUND #3
106
01/23
W
F 7-3 1:48
L. Walsh
Maysville
Lathrop Invite
ROUND #2
106
01/23
W
F 2-0 0:37
N. Grosso
Lutheran St Charles
Lathrop Invite
ROUND #1
106
01/16
W
F 3-7 3:00
J. Griggs
Blair Oaks
Warsaw Invitational
Placement
106
01/16
W
F 2-2 1:08
C. Galloway
Father Tolton
Warsaw Invitational
Round 5 (10 Man)
106
01/16
W
F 2-0 0:43
A. Kline
Clinton
Warsaw Invitational
Round 4 (10 Man)
106
01/16
L
TF 15-0 2:35
C. Lalumia
Adrian JV
Warsaw Invitational
Round 3 (10 Man)
106
01/16
L
F 5-0 1:32
T. Weeks
Adrian
Warsaw Invitational
Round 2 (10 Man)
106
12/19
W
F 0-0 0:13
K. Lynch
Gallatin
Battle of Lexington at Wentworth
Round #9
106
12/19
W
F 0-0 0:22
T. Paris
Maryville R1
Battle of Lexington at Wentworth
Round #8
106
12/19
L
MD 15-5
C. Fisher
Marceline
Battle of Lexington at Wentworth
Round #7
106
12/19
L
TF 17-2 2:52
R. Reed
Penney
Battle of Lexington at Wentworth
Round #6
106
12/19
W
F 0-0 0:16
L. Walsh
Maysville R2
Battle of Lexington at Wentworth
Round #4
106
12/19
W
F 2-0 0:08
G. Sherer
South Harrison
Battle of Lexington at Wentworth
Round #3
106
12/16
W
F 0-0 0:53
J. Gearhart
O`Hara
Bishop Miege KS Tournament
Round 1
106
12/13
W
F 0-0 0:44
J. Graves
Pembroke Hill
Bishop Miege KS Tournament
Round 3
106
12/12
W
F 0-0
J. Graves
Pembroke Hill
Bishop Miege Invitational
Round 3
106
12/12
W
F 0-0
P. Curtis
Bishop Miege HS
Bishop Miege Invitational
Round 2
106
12/12
W
F 0-0
J. Gearhart
O`Hara
Bishop Miege Invitational
Round 1
106
12/09
L
DEC 20-13
C. Lalumia
Adrian
Butler Quad (Butler, Adrian, Lincoln Prep, Sherwood)
Champ. Round 1
106
12/08
W
F 0-0 1:59
J. Carpenter
Butler
Butler Quad (Butler, Adrian, Lincoln Prep, Sherwood)
Champ. Round 1
106
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
F 7-0 1:40
T. Weeks
Adrian
MSHSAA Class 1 - District 3
Cons. Semis
106
02/14
L
TF 24-7 5:23
E. Skinner
Lafayette County
MSHSAA Class 1 - District 3
Quarterfinals
106
02/04
W
F 0-0 0:49
D. Johnson
Hogan Prep Academy Charter
Hogan Prep Academy Charter @ Sherwood
Round 1
113
01/31
W
F 5-0 0:38
D. Johnson
Hogan Prep
West Platte Invitational 2015
Round 2 (4 Man)
106
01/31
L
F 1-11 3:13
J. Statholpolous
Platte County JV
West Platte Invitational 2015
Round 1 (4 Man)
106
01/25
W
F 5-0 0:52
C. Galloway
Father Tolton
Lathrop Invitational
Round #6
106
01/25
L
F 2-0 1:04
C. Graven
Maysville
Lathrop Invitational
Round #3
106
01/25
W
F 5-5 0:56
W. Engle
---
Lathrop Invitational
Round #2
106
01/24
L
F 8-0 1:37
J. Stubblefield
Brentwood
Lathrop Invitational
Round #5
106
01/24
L
F 10-2 1:04
J. Johnson
---
Lathrop Invitational
Round #4
106
01/17
W
F 0-0
Z. Wieberg
Blair Oaks
Warsaw Invitational
Placement Matches (8 Man)
106
01/17
W
F 0-0
C. Galloway
Father Tolton Regional Catholic
Warsaw Invitational
Cross Bracket (8 Man)
106
01/17
L
F 0-0
D. Larsen
Warsaw
Warsaw Invitational
Round 3 (8 Man)
106
01/17
L
MD 15-4
Z. Braun
---
Warsaw Invitational
Round 1 (8 Man)
106
12/20
L
MD 10-0
M. Murphy
Van Horn (Independence)
Battle of Lexington By: WMA
Placement Matches (24 Man)
106
12/20
L
F 0-0 5:43
J. Shipley
Butler
Battle of Lexington By: WMA
Semis & Consolation (24 Man)
106
12/20
L
MD 14-2
T. Jones
Rock Port
Battle of Lexington By: WMA
Quarterfinals (24 Man)
106
12/20
L
F 0-0 3:37
K. Shewmaker
Versailles
Battle of Lexington By: WMA
Round 5 (24 Man)
106
12/20
W
DEC 8-7
Z. Braun
---
Battle of Lexington By: WMA
Round 2 (24 Man)
106
12/19
W
F 2-1 0:57
Z. Wieberg
Blair Oaks
Battle of Lexington By: WMA
Round 1 (24 Man)
106
12/15
W
F 0-0 3:00
C. Fromm
Pembroke Hill
Bishop Miege Tournament
Champ. Round 1
113
12/15
W
F 0-0 3:59
Z. Braun
---
Bishop Miege Tournament
Round 3
106
12/04
L
MD 11-1
D. Robinson
Holden
Sherwood @ Holden
Round 1
113
Related Content
2024 Olympic Wrestling Team Camp Interviews
Jul 8, 2024
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024