Jul 3
Independence Beach Wrestling Championshi
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Carson Rose
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Avon
Avon WC
Avon Wrestling Club
Contenders Wrestling Academy
Contenders Wrestling AcademyC
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/02
L
MD 12-0
T. Horn
Penn
ISWA Elementary Dual Team State
Round 2 (16 Team)
73
01/02
L
F 2-0 0:47
J. Powers
Crown Point
ISWA Elementary Dual Team State
Placement Matches (16 Team)
73
01/02
L
F 4-0 1:26
D. Larocca
Center Grove
ISWA Elementary Dual Team State
Round 4 (16 Team)
73
01/02
L
TF 17-2 1:49
T. Ducking
Southport
ISWA Elementary Dual Team State
Round 3 (16 Team)
73
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
MD 14-0
M. Stultz
---
Southmont Folkstyle Open
Placement Matches (16 Man)
63
02/23
W
F 5-2 1:37
E. Hughes
BWC
Southmont Folkstyle Open
4th Wrestleback (16 Man)
63
02/23
W
F 2-0 0:36
N. Marchand
Southmont Wrestling Club
Southmont Folkstyle Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
63
02/23
W
F 10-0 1:47
M. Wessel
Western Indiana
Southmont Folkstyle Open
2nd Wrestleback (16 Man)
63
02/23
L
MD 9-0
M. Stultz
---
Southmont Folkstyle Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
63
02/23
W
MD 8-0
M. Wanke
North Knox youth wrestling
Southmont Folkstyle Open
Round 1 (16 Man)
63
01/26
L
MD 8-0
D. Rogers
---
Brownsburg Folkstyle Open
Round 5
63
01/26
W
F 2-0 0:36
D. *
---
Brownsburg Folkstyle Open
Round 3
63
01/26
L
F 10-2 1:54
T. Laurent
---
Brownsburg Folkstyle Open
Round 2
63
01/05
L
DEC 9-5 SV
J. Castillo
Perry Meridian WC
ISWA 2020 Elementary Dual Team State
Round 5 (6 Team)
59
01/05
L
DEC 9-2
J. Jean
Bloomington South
ISWA 2020 Elementary Dual Team State
Round 4 (6 Team)
59
01/05
W
DEC 7-5
L. Keneson
Crown Point
ISWA 2020 Elementary Dual Team State
Semis (4 Team)
59
01/05
L
MD 8-0
E. Faith
Mater Dei
ISWA 2020 Elementary Dual Team State
Placement (4 Team)
59
01/05
L
F 2-0 0:44
H. Cochran
Center Grove WC
ISWA 2020 Elementary Dual Team State
Round 3 (6 Team)
59
01/05
W
DEC 7-2
A. Sauer
Terre Haute South
ISWA 2020 Elementary Dual Team State
Round 2 (6 Team)
59
12/29
L
DEC 4-2
L. Wechsler
Whiteland Wrestling Club
Warrior Rumble
6th Wrestleback (32 Man)
63
12/29
L
F 2-0 0:18
j. carver
Contenders Academy
Warrior Rumble
Semis & 5th WB (32 Man)
63
12/29
W
F 4-0 2:41
B. Smith
New Castle Wrestling Club
Warrior Rumble
Quarters & 3rd WB (32 Man)
63
12/29
W
F 7-3 1:01
C. Danford
Beech Grove Wrestling Club
Warrior Rumble
Round 2 Champ & WB (32 Man)
63
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/06
W
MD 10-2
K. Dorrough
Columbus North WC
ISWA 2019 Elementary Dual Team State
Round 1 (16 Team)
54
01/06
L
F 9-0 2:58
B. Elfreich
Mater Dei
ISWA 2019 Elementary Dual Team State
Placement Matches (16 Team)
54
01/06
W
F 2-0 0:51
J. Osborne
Jay County WC
ISWA 2019 Elementary Dual Team State
Round 3 (16 Team)
54
12/16
W
DEC 9-7
R. Ayers
Triton
Dragon Elementary Duals
Round 3 (4 Team)
54
12/16
W
MD 10-0
C. Powell
Martinsville
Dragon Elementary Duals
Round 1 (4 Team)
54
12/16
L
F 8-0 2:49
C. Uhls
Triton
Dragon Elementary Duals
Round 3 (4 Team)
59
12/16
W
F 2-0 0:24
C. Stevens
North Eastern
Dragon Elementary Duals
Round 3 (3 Team)
54
12/16
W
DEC 4-0
D. Senteney
South Port
Dragon Elementary Duals
Round 2 (4 Team)
49
12/16
L
F 5-0 0:34
T. Ducking
South Port
Dragon Elementary Duals
Round 2 (4 Team)
54
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
F 2-0 1:00
K. Posey
Contenders Wrestling Academy
ISWA Folkstyle State Finals
Round 7
45
03/10
L
F 2-0 0:22
E. Shrake
Contenders Wrestling Academy
ISWA Folkstyle State Finals
Round 6
45
03/10
W
F 2-0 0:38
R. Haager
Northeastern WC
ISWA Folkstyle State Finals
Round 4
45
03/10
W
MD 12-2
K. Knight
Red Cobra Wrestling Academy
ISWA Folkstyle State Finals
Round 2
45
02/24
W
TF 15-0 2:22
K. Bloebaum
Terre Haute Northside WC
Avon Beginners Folkstyle Tournament
Round 3
47-48
02/24
W
TF 15-0 3:00
B. Chapman
South Montgomery
Avon Beginners Folkstyle Tournament
Round 2
47-48
02/24
W
F 16-3 2:52
L. Schultz
Shelbyville Wrestling Club
Avon Beginners Folkstyle Tournament
Round 1
47-48
02/18
L
TF 15-0 2:00
K. Posey
---
Southmont Folkstyle Open
Placement Matches (16 Man)
45
02/18
W
DEC 10-7
D. Collier
Charlestown Wrestling Club
Southmont Folkstyle Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
45
02/18
W
MD 14-0
M. Aloisio
Noblesville Wrestling
Southmont Folkstyle Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
45
02/18
W
TF 16-0 3:00
G. Rowley
Terre Haute Northside WC
Southmont Folkstyle Open
Round 1 (16 Man)
45
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/01
W
F 8-1 1:32
D. Gibbs
---
Mooresville Folkstyle Open
Placement Matches (16 Man)
45/50
04/01
L
F 2-2 0:54
H. Cochran
Beech Grove Wrestling Club
Mooresville Folkstyle Open
4th Wrestleback (16 Man)
45/50
04/01
W
F 5-0 0:32
O. Sipes
Beech Grove Wrestling Club
Mooresville Folkstyle Open
Semis & 3rd WB (16 Man)
45/50
04/01
W
F 2-0 0:19
T. Gordon
New Albany
Mooresville Folkstyle Open
2nd Wrestleback (16 Man)
45/50
04/01
L
F 4-0 1:24
B. Donehue
Indiana Pride
Mooresville Folkstyle Open
Quarters & 1st WB (16 Man)
45/50
02/25
W
TF 16-0 1:23
M. Goforth
Brownsburg Wrestling Club
Avon Wrestling Club Beginners Folkstyle
Round 3
40-42
02/25
W
F 2-0 0:19
S. West
Crawfordsville
Avon Wrestling Club Beginners Folkstyle
Round 2
40-42
02/25
W
TF 16-0 4:00
M. Mays
---
Avon Wrestling Club Beginners Folkstyle
Round 1
40-42
01/08
W
F 5-0 0:35
J. Jones
Terre Haute South
2017 ISWA Elementary Dual Team State
Round 2 (16 Team)
40
12/11
W
FOR 0-0
M. Funk
Jefferson Wrestling Club
Zionsville Beginners Tournament 2016
Round 3 (4 Man)
40-42 B
12/11
W
F 2-0 0:25
C. DAVENPORT
Westfield
Zionsville Beginners Tournament 2016
Round 2 (4 Man)
40-42 B
12/11
L
F 2-0 0:23
E. Faith
Faith FIght Club
Zionsville Beginners Tournament 2016
Round 1 (4 Man)
40-42 B
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024