Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Today · 12:00 PM UTC
BTSNE National Duals
Today · 2:00 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Today · 3:00 PM UTC
Western States Championships
Tomorrow · 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Tomorrow · 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jun 29, 2:00 PM UTC
Midwest Nationals
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
joseph larue
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
Illinois Valley Youth Wrestling
Illinois valley
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
L
TF 16-1 3:02
R. Mosqueda
Salem Elite Mat Club
Oregon Kids State Championship 2020
Round 3
102
01/26
L
DEC 9-7 SV
A. Brunner
Salem Elite Mat Club
Oregon Kids State Championship 2020
Round 1
102
01/11
L
F 16-5 2:47
B. Foss
Ashland Junior Grizzlies
Southern Oregon Classic Qualifier 2020
Round 3 (3 Man)
106
01/11
L
F 2-0 0:36
K. Nichols
Basin Bulldogs youth wrestling
Southern Oregon Classic Qualifier 2020
Round 2 (3 Man)
106
12/07
W
F 14-2 2:34
E. Hope
---
Cascade Christian Kids Tournament 2019
Round 5
102-105
12/07
W
FOR 0-0
R. Leaton
Roseburg Mat Club /Umpqua Vall
Cascade Christian Kids Tournament 2019
Round 2
102-105
11/16
L
F 0-0 3:10
R. Soliz
Culver Bulldogs
Best of the West 2019 - Youth
Round 3 (4 Man)
106B
11/16
L
F 0-0 1:16
T. Cuevas
Hawk Mat Club
Best of the West 2019 - Youth
Round 2 (4 Man)
106B
11/16
L
DEC 7-2
J. Landtroop
Sweet Home Mat Club
Best of the West 2019 - Youth
Round 1 (4 Man)
106B
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
DEC 6-2
C. Carnes
---
2019 Southern Oregon Regional Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
95
03/03
L
F 2-0 0:27
T. Havniear
---
2019 Southern Oregon Regional Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
95
03/03
W
DEC 6-0
A. Moore
Fleming Middle School
2019 Southern Oregon Regional Tournament
Round 2 Champ & WB (32 Man)
95
03/03
W
F 2-0 1:29
J. Carnes
Coffenberry Middle School
2019 Southern Oregon Regional Tournament
Round 1 (32 Man)
95
01/12
L
F 9-0 2:47
K. Nichols
Basin Bulldog Youth Wrestling
Southern Oregon Classic Qualifier 2019
Semis & 3rd WB (16 Man)
97
01/12
L
F 4-0 2:14
M. Miller
Illinois Valley Youth Wrestlin
Southern Oregon Classic Qualifier 2019
Quarters & 1st WB (16 Man)
97
12/01
W
F 2-0 0:47
R. Wilkerson
Eagle point youth wrestling cl
Cascade Christian Kids Tournament
Round 3
85-93
12/01
W
F 2-2 0:41
T. Schaffer
---
Cascade Christian Kids Tournament
Round 2
85-93
12/01
L
F 2-0 0:49
R. Geyer
Roseburg Mat Club
Cascade Christian Kids Tournament
Round 1
85-93
12/01
W
F 0-0 0:24
N. Leaher
Mustang Wrestling Club
Southern Oregon Slam
---
86-90
12/01
L
F 0-0 0:46
A. Tazioli
Junior Comet Wrestling
Southern Oregon Slam
---
86-90
12/01
L
F 0-0 0:45
E. Stansbury
---
Southern Oregon Slam
---
86-90
12/01
W
DEC 8-7
K. Nichols
Basin Bulldog Youth Wrestling Club
Southern Oregon Slam
---
86-90
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
F 2-0 0:51
J. Sieminski
Sweet Home Jr high
Southern Ore Middle Sch. State Qualifier
4th Wrestleback (16 Man)
80
03/04
L
F 9-0 2:01
B. Tester
Scenic Wrestling
Southern Ore Middle Sch. State Qualifier
Semis & 3rd WB (16 Man)
80
03/04
W
F 9-4 4:12
T. Burden
South Middle School
Southern Ore Middle Sch. State Qualifier
Quarters & 1st WB (16 Man)
80
03/04
W
DEC 8-7
E. Reyes-medina
Talent Middle School
Southern Ore Middle Sch. State Qualifier
Round 1 (16 Man)
80
01/27
L
F 10-0 1:45
H. Dillingham
All-Phase Wrestling Club
Oregon Kids State Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
82
01/27
W
F 2-0 1:47
T. Rose
Nestucca Valley Wrestling Club
Oregon Kids State Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
82
01/27
L
F 4-0 0:35
B. Smith
Hawk Mat Club
Oregon Kids State Tournament
Round 1
82
Related Content
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024