Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Today · 12:00 PM UTC
BTSNE National Duals
Today · 2:00 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Today · 3:00 PM UTC
Western States Championships
Tomorrow · 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Tomorrow · 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jun 29, 2:00 PM UTC
Midwest Nationals
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Eli Pruchno
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
Mercer Island
Mercer Island (Male)
Mercer Island Hs
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 9-6
T. Padgett
Marysville-Getchell
Mat Classic XXXI
4th Wrestleback (Place 8)
3A 138
02/16
W
DEC 5-1
M. McKee
Central Kitsap
Mat Classic XXXI
Quarters & 3rd WB (Place 8)
3A 138
02/15
W
DEC 6-2
J. Segarra
Lakes
Mat Classic XXXI
2nd Wrestleback (Place 8)
3A 138
02/15
L
F 2-0 1:03
C. Howerton
Mt. Spokane
Mat Classic XXXI
Round 2 Champ & WB (Place 8)
3A 138
02/15
W
F 8-3 3:34
A. Christopher
Shorecrest
Mat Classic XXXI
Round 1 (Place 8)
3A 138
02/02
W
DEC 7-0
K. Carpenter
Shorewood
3A Wesco South - Kingco Sub Regional
Placement Matches (16 Man)
138
02/02
W
MD 9-0
T. Queree
Meadowdale
3A Wesco South - Kingco Sub Regional
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
02/02
W
F 2-0 0:59
J. Gilliam
Lake Washington
3A Wesco South - Kingco Sub Regional
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/18
W
TF 17-2
H. Chan
Interlake
Interlake @ Mercer Island
Round 1
152
12/18
W
DEC 9-2
J. Branham
Lewis and Clark (Male)
Barry Knott Classic
1st Place Match
145
12/18
W
DEC 9-2
J. Branham
Lewis and Clark (Male)
Barry Knott Classic
1st Place Match
145
12/14
W
F 7-0 3:23
A. Widmer
Liberty (Issaquah) (Male)
Double Dual @ Liberty
Champ. Round 1
145
12/07
W
F 0-0 1:30
R. Smith
Juanita
Mercer Island @ Juanita
Round 1
145
12/02
L
F 2-0 2:43
J. Carroll
---
Edmonds Invite 2018
5th
145
12/01
W
DEF 0-0
N. Levanoni
Redmond
Edmonds Invite 2018
round 4
145
12/01
L
F 7-1 4:40
L. Smail
Kentwood
Edmonds Invite 2018
quarters
145
12/01
W
DEC 6-3
J. Dueck
Todd Beamer
Edmonds Invite 2018
round 2
145
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 6-5
N. Levanoni
Redmond Hs
WIAA 3A Region 4 Boys
Semis & 1st WB (8 Man)
138
02/10
L
DEC 9-4
K. Albers
---
WIAA 3A Region 4 Boys
Quarterfinals (8 Man)
138
12/22
W
DEC 3-2
D. Chambers
Tenino
Cardinal Winter Classic
Placement Matches (16 Man)
138
12/22
W
F 0-0 1:50
N. Rodriguez
Highline
Cardinal Winter Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/22
W
DEC 12-9
J. Brassfield
Franklin Pierce
Cardinal Winter Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/22
L
F 2-0 0:32
H. Giffard
Lake Washington
Cardinal Winter Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
12/22
W
DEC 6-0
C. Hom
Eastlake
Cardinal Winter Classic
Round 1 (16 Man)
138
Related Content
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024