Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 2:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21, TBD
Utah Fall Classic
Sep 28-29, 1:00 PM UTC
Grappler Fall Classic
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Peter Kroes
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2010-2011
2009-2010
2008-2009
Team Name
Racine St. Catherine
Racine St. Catherine’s
Racine St. Catherine`s
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/05
W
F 0-0 0:37
Z. Swanson
Shoreland Lutheran
Midwest Classic Conference 2011
Placement Matches (8 Man)
215
02/05
W
F 0-0 0:47
J. Hanson
Martin Luther
Midwest Classic Conference 2011
Semis & 1st WB (8 Man)
215
01/30
L
F 0-0 2:55
D. Kleczka
West Bend East
West Bend East @ Racine St. Catherine`s
Round 1
215
01/29
L
DEC 4-1
R. Funk
---
Grafton Duals 2011
Round 3 (8 Team)
215
01/29
L
F 0-0 2:55
D. Kleczka
West Bend East
Grafton Duals 2011
Round 2 (8 Team)
285
01/29
W
DEC 3-2
E. Moegenberg
Grafton
Grafton Duals 2011
Round 1 (8 Team)
215
01/08
L
F 0-0 1:46
N. Kees
Hilbert
Rocket Scramble
Round Robin Silver
215
01/08
W
F 0-0 4:31
J. Rauwerdink
Oostburg
Rocket Scramble
Round Robin Silver
215
01/08
W
F 0-0 4:40
C. Padilla
Shiocton
Rocket Scramble
Round Robin Silver
215
01/08
L
F 0-0 3:43
J. Kleinhans
---
Rocket Scramble
Round 2A (16 Man)
215
12/03
W
F 0-0 0:46
A. Covelli
Kenosha St. Joseph
Kenosha St. Joseph @ Racine St. Catherine`s
Round 1
285
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
W
F 0-0
E. Cook
Lomira
Grafton Duals 2010
Finals (2 Team)
189
01/09
L
F 0-0 2:47
J. Pollesch
Markesan
Rocket Scramble
Round Robin Bronze
189
01/09
L
F 0-0 4:30
M. Marcelle
Mishicot
Rocket Scramble
Round Robin Bronze
189
01/09
L
DEC 8-2
C. Kniggie
Southern Door
Rocket Scramble
Round Robin Bronze
189
01/09
L
F 0-0 3:10
J. Wahhab
Brookfield East
Rocket Scramble
Round 1 (16 Man)
189
12/17
L
F 0-0 1:55
V. Stringer
St. Johns Nw Military Academy
St. Johns Nw Military Academy @ Racine St. Catherine`s
Round 1
215
12/13
W
F 0-0 1:00
M. Foor
St. Lawrence Seminary
St. Lawrence Seminary @ Racine St. Catherine`s
Round 1
215
12/13
W
DEC 12-6
S. Clifford
Oshkosh Lourdes
Racine St. Catherine`s @ Oshkosh Lourdes
Round 1
215
12/13
L
DEC 6-0
Z. Dehler
Oshkosh North
Oshkosh North @ Racine St. Catherine`s
Round 1
215
12/13
W
DEC 12-6
S. Clifford
Oshkosh Lourdes
Racine St. Catherine`s @ Oshkosh Lourdes
Round 1
215
12/13
W
F 0-0 1:00
M. Foor
St. Lawrence Seminary
St. Lawrence Seminary @ Racine St. Catherine`s
Round 1
215
12/11
L
F 0-0 1:07
J. Mundstock
Somers Shoreland Lutheran
Racine St. Catherine`s @ Somers Shoreland Lutheran
Round 1
215
12/11
L
F 0-0 1:07
J. Mundstock
Somers Shoreland Lutheran
Racine St. Catherine`s @ Somers Shoreland Lutheran
Round 1
215
12/05
L
F 0-0 2:56
A. Monteil
Rockford Guilford
Black Hawk Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
215
12/05
L
F 0-0 1:38
M. Berton
Deerfield
Black Hawk Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
12/05
W
F 0-0 1:45
P. Mahoney
Black Hawk
Black Hawk Invitational
Round 1 (16 Man)
215
2008-2009
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
F 0-0 5:06
T. Miklos
Martin Luther
D3 Reg. 4 - Heritage Christian
2nd Place Match (8 Man)
189
02/14
L
F 0-0 1:42
B. Soyck
Parkview
D3 Reg. 4 - Heritage Christian
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
189
02/07
L
F 0-0 1:55
T. Miklos
Martin Luther
MCC Tournament 2009
Semis & 1st WB (8 Man)
189
01/10
L
F 0-0 1:28
D. Rutherford
Valders
Rocket Scramble
Round 2 (16 Man)
189
01/10
L
F 0-0 0:56
D. Presser
Sun Prairie
Rocket Scramble
Round 1 (16 Man)
189
Related Content
2024 Olympic Wrestling Team Camp Interviews
Jul 8, 2024
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024