Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 2:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21, TBD
Utah Fall Classic
Sep 28-29, 1:00 PM UTC
Grappler Fall Classic
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Phillip Romig
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2010-2011
2009-2010
2008-2009
Team Name
Archbishop Rummel
Louisiana
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/23
L
MD 14-4
T. Westbrooks
McCallie
Clinch Gear Prep Slam III
Placement Matches (64 Man)
130
01/22
L
F 0-0 1:44
M. Williams
---
Clinch Gear Prep Slam III
Round 8WB - Consolation Semifinals
130
01/22
W
DEC 9-6
C. Carrier
Marist
Clinch Gear Prep Slam III
Round 7WB - Consolation Quarterfinals
130
01/22
W
DEC 6-1
C. Mitchell
Bergen Catholic
Clinch Gear Prep Slam III
Round 6WB - 6th Wrestleback
130
01/22
L
DEC 2-1
D. Dennis
Northside Christian - Florida
Clinch Gear Prep Slam III
Round 5 - Championship Quarterfinals
130
01/22
W
F 0-0 2:43
T. Hancock
Franklin Road Academy
Clinch Gear Prep Slam III
Round 3 - 3rd Championship
130
01/21
W
F 0-0 1:13
P. Eswaran
Westminster
Clinch Gear Prep Slam III
Round 2 - 2nd Championship
130
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/29
L
DEC 6-0
R. Bruno
---
USAW SE Reg - JR GR
Junior
130 lbs
05/29
W
DEC 1-4
O. Maknassi
---
USAW SE Reg - JR GR
Junior
130 lbs
05/29
W
DEC 4-1
O. Maknassi
---
USAW SE Reg - JR GR
Junior
130 lbs
05/29
W
DEC 1-0
D. Dennis
Florida
USAW SE Reg - JR GR
Junior
130 lbs
05/29
W
DEC 1-0
D. Dennis
Florida
USAW SE Reg - JR GR
Junior
130 lbs
05/29
W
DEC 4-7
T. Jones
---
USAW SE Reg - JR GR
Junior
130 lbs
01/23
L
DEC 9-4
D. Dennis
Northside Christian - Florida
Southeast Prep Slam II
Placement Matches (Sat 5:00pm)
125
01/23
W
DEC 2-0
D. Bellet
Montgomery Bell Academy
Southeast Prep Slam II
6th Wrestleback (Sat 4:00pm)
125
01/23
W
DEC 9-5
R. Stewart
St. Paul`s
Southeast Prep Slam II
5th Wrestleback (Sat 3:15pm)
125
01/23
W
F 0-0 4:00
M. Moore
---
Southeast Prep Slam II
4th Wrestleback (Sat 1:00pm)
125
01/23
L
F 0-0 1:20
A. Manley
Baylor
Southeast Prep Slam II
Quarters & 3rd WB (Sat 10:00am)
125
01/23
W
F 0-0
J. Schubert
Walker
Southeast Prep Slam II
Round 2 Champ (Fri 7:00pm)
125
01/22
W
F 0-0 0:53
R. Mumford
Charlotte Catholic
Southeast Prep Slam II
Round 1 (Fri 4:00pm)
125
2008-2009
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
DEC 5-3
H. White
Lake Highland Prep
Southeastern Prep School Slam
5th Wrestleback (Sat 3:15pm)
119
01/31
W
DEC 8-2
M. Moore
Benedictine Military
Southeastern Prep School Slam
4th Wrestleback (Sat 1:00pm)
119
01/31
W
TF 15-0
J. Shugoll
Providence Day School
Southeastern Prep School Slam
Quarters & 3rd WB (Sat 10:00am)
119
01/31
W
FOR 0-0
H. Black
St. Benedict at Auburndale
Southeastern Prep School Slam
2nd Wrestleback (Sat 8:00am)
119
01/31
L
F 0-0 2:34
A. Manley
Baylor
Southeastern Prep School Slam
Round 2 Champ & WB (Fri 7:45pm)
119
Related Content
2024 Olympic Wrestling Team Camp Interviews
Jul 8, 2024
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024