Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Karsen Loader
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
Abilene
Abliene
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 2-0
k. Baccus
---
Chapman JV Tournament
Round 5 (6 Man)
195
02/09
W
F 5-0 2:15
T. Andrews
Minneapolis
Chapman JV Tournament
Round 4 (6 Man)
195
02/09
W
F 5-0 0:40
J. Marinhagen
Lincoln
Chapman JV Tournament
Round 3 (6 Man)
195
02/09
W
DEC 11-7
D. Cooper
Lincoln
Chapman JV Tournament
Round 2 (6 Man)
195
02/09
W
DEC 6-1
C. Martinez
Chapman
Chapman JV Tournament
Round 1 (6 Man)
195
02/02
W
F 3-2 1:53
T. Andrews
Minneapolis
2019 JV Panther Classic
Round 5
195
02/02
W
TF 18-2 1:43
J. Marinhagen
Lincoln
2019 JV Panther Classic
Round 3
195
01/26
L
F 0-0 0:59
C. Appel
Shawnee Heights
Manhattan JV Tournament - 2019
2nd Wrestleback (8 Man)
195A
01/26
W
F 0-0 0:46
B. Fletcher
---
Manhattan JV Tournament - 2019
Semis & 1st WB (8 Man)
195A
01/26
L
DEC 7-1
T. Thomas
---
Manhattan JV Tournament - 2019
Quarterfinals (8 Man)
195A
01/11
L
F 1-0 3:23
J. Prettyman
Santa Fe Trail
Bobcat Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
01/11
L
F 2-0 0:38
C. Searcy
---
Bobcat Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
01/05
L
F 4-2 2:23
K. Lopez
Halstead
Herington JV Tournament
Round 3
195
01/05
W
DEC 5-4
C. Martinez
Chapman
Herington JV Tournament
Round 2
195
01/05
W
TF 19-4 2:07
S. Glanville
Chase County
Herington JV Tournament
Round 1
195
01/04
W
F 2-0 0:33
B. Noeller
Augusta
Augusta Dual JV Matches
Champ. Round 1
195
12/15
L
F 0-5 2:33
E. Frances
Scott City Community
Abilene JV Tourney
Round 2 (3 Man)
195C
12/14
W
F 2-0 0:23
K. Bartlett
Concordia
Abilene JV Tourney
Round 1 (3 Man)
195C
12/14
W
F 4-1 3:13
T. Daughtery
Beloit
Beloit Dual JV Matches
Champ. Round 1
195
12/08
W
F 2-0 0:37
E. Vazquez
Basheor-Linwood
Santa Fe Trail JV Mixer
Round 3
195A
12/08
L
DEC 1-0
D. Childers
Santa Fe Trail
Santa Fe Trail JV Mixer
Round 1
195A
12/08
W
F 2-0 1:03
C. Hornbuckle
Ottawa
Santa Fe Trail JV Mixer
Round 2
195A
12/01
W
F 5-0 2:21
B. Fletcher
Salina South
Salina South JV Tournament
Round 5
195A
12/01
W
F 6-0 1:44
L. Dupree
Great Bend
Salina South JV Tournament
Round 4
195A
12/01
W
F 4-0 1:14
T. Andrews
Minneapolis
Salina South JV Tournament
Round 3
195A
12/01
W
F 2-0 0:37
T. Kindel
Concordia
Salina South JV Tournament
Round 2
195A
11/30
W
F 2-0 1:02
C. Elswick
Wamego
Abilene @ Wamego
Round 1
195
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 9-3
B. Malm
Smoky Valley
Chapman Junior Varsity
Placement Matches (8 Man)
220
02/10
L
DEC 3-1 SV
J. Doolittle
Chapman
Chapman Junior Varsity
Cross Bracket (8 Man)
220
02/10
W
F 4-4 2:54
H. Marsh
Council Grove
Chapman Junior Varsity
Round 3 (8 Man)
220
02/10
L
DEC 5-0
B. Malm
Smoky Valley
Chapman Junior Varsity
Round 2 (8 Man)
220
02/03
L
F 3-0 2:43
T. Barrientes
Lincoln
2018 JV Panther Classic
Round 5
220
02/03
W
F 4-1 3:46
K. Myers
Lincoln
2018 JV Panther Classic
Round 2
220
02/03
W
F 2-2 2:59
C. Waters
Beloit
2018 JV Panther Classic
Round 1
220
01/27
L
F 0-0
M. Caycedo
Manhattan
Manhattan JV Tournament - 2018
Placement Matches (8 Man)
220B
01/26
W
F 0-0
J. Ortiz
Shawnee Heights
Manhattan JV Tournament - 2018
Semis & 1st WB (8 Man)
220B
01/26
W
F 0-0
I. Zinkan
---
Manhattan JV Tournament - 2018
Quarterfinals (8 Man)
220B
12/16
W
F 0-0 0:27
M. Loya
Scott City Community
Abilene JV Tourney
Round 3 (4 Man)
220A
12/16
L
F 0-0 1:53
L. Thompson
---
Abilene JV Tourney
Round 2 (4 Man)
220A
12/15
L
DEC 3-1
J. Doolittle
Chapman
Abilene JV Tourney
Round 1 (4 Man)
220A
12/15
W
F 12-2 2:00
C. Waters
Beloit
Abilene @ Beloit
Round 1
220
12/09
W
F 2-0 0:21
A. Hill
---
Santa Fe Trail Mixer
Round 3
220A
12/09
W
F 4-2 1:18
W. Williams
---
Santa Fe Trail Mixer
Round 2
220A
12/08
W
F 5-0 0:50
R. Maley
Anderson County
Santa Fe Trail Mixer
Round 1
220A
12/02
L
FOR 0-0
J. Doolittle
Chapman
Salina South JV Invitational
Round 5
220A
12/02
L
F 8-4 4:32
G. Jimenez
Bishop Carroll
Salina South JV Invitational
Round 4
220A
12/02
L
F 3-0 4:19
B. Parker
Abliene
Salina South JV Invitational
Round 2
220A
12/02
L
F 2-0 1:39
C. Miller
Junction City
Salina South JV Invitational
Round 1
220A
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024