Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 3, 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Enrique Agnew
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2015-2016
2014-2015
Team Name
West Valley
West Valley Wolfpack
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/18
L
MD 12-2
J. Anderson
South Anchorage High School
2017 Lancer Smith Memorial - High School
5th Wrestleback (32 Man)
160
11/18
W
DEC 7-5
C. DAHLBERG
Wasilla High School
2017 Lancer Smith Memorial - High School
4th Wrestleback (32 Man)
160
11/18
W
DEC 8-5
M. Ferguson
---
2017 Lancer Smith Memorial - High School
Quarters & 3rd WB (32 Man)
160
11/17
W
DEC 8-4
B. Tennis
Soldotna
2017 Lancer Smith Memorial - High School
2nd Wrestleback (32 Man)
160
11/17
L
DEC 13-6
J. Nummer
---
2017 Lancer Smith Memorial - High School
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
11/11
L
DEC 11-9
J. Storey
Eielson High School
Hutchison Meltdown
Placement Matches (8 Man)
160
11/10
W
DEC 9-5
D. Pinard
Susitna Valley Jr/Sr High School
Hutchison Meltdown
Semis & 1st WB (8 Man)
160
11/10
W
F 2-1 1:39
E. Charlie
Galena Hawks
Hutchison Meltdown
Quarterfinals (8 Man)
160
11/04
W
MD 13-2
N. Tipton
---
John Tobin Invitational
Placement Matches (8 Man)
160
11/04
W
F 2-0 0:31
S.
---
John Tobin Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
160
11/04
L
DEC 8-2
C. DAHLBERG
Wasilla High School
John Tobin Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
160
11/04
W
MD 14-6
N. Tipton
Thunder Mountain
Thunder Mountain vs. West Valley Wolfpack
Round 1
160
11/03
W
MD 17-5
W. Wallis
---
Wasilla High School vs. West Valley Wolfpack
Round 1
160
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
10/31
L
F 2-0 1:52
L. THURMOND
Chugiak High School
Jerry Palmer Invite 2015
Round 3 (10 Team)
138
10/31
L
F 12-7 5:27
A. Vreeland
Dimond
Jerry Palmer Invite 2015
Round 4 (10 Team)
145
10/31
W
F 2-0 1:04
S. Rivera
West Anchorage
Jerry Palmer Invite 2015
Placement
138
10/31
L
F 9-2 3:07
C. Hopkins
Colony High School
Jerry Palmer Invite 2015
Round 2 (10 Team)
138
10/31
W
TF 19-1 4:22
K. Stephens
Bartlett High
West Valley Wolfpack @ Bartlett High
Round 1
138
10/31
L
DEC 7-0
B. Powell
East Anchorage High School
West Valley Wolfpack @ East Anchorage High School
Round 1
138
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
DEC 6-4
C. Alexander
Wasilla High School
2015 ASAA 4A State Championships
Round 5 Consolations
120
02/06
L
F 2-0 0:49
M. Glover
South Anchorage High School
2015 ASAA 4A State Championships
Round 2 Quarterfinals
120
02/06
W
F 9-2 1:56
L. Varnadoe
Eagle River High School
2015 ASAA 4A State Championships
Round 1 Preliminaries
120
01/31
L
F 12-0 3:59
W. Bockert
Lathrop Wrestling
MAC Tournament
Placement Matches (8 Man)
120
01/31
W
DEC 6-0
C. Stanley
North Pole Patriots
MAC Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/31
W
F 9-11 4:34
D. Uribe
---
MAC Tournament
Quarterfinals (8 Man)
120
01/30
L
F 2-0 0:56
W. Wallis
Wasilla High School
West Valley Wolfpack vs. Wasilla High School
Round 1
120
01/25
L
F 4-0 3:39
W. Bockert
Lathrop Wrestling
Lathrop Wrestling @ West Valley Wolfpack
Round 1
126
01/17
L
MD 13-2
Q. Lema
Service High School Cougars
2015 Glenn Vandergaw Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/17
L
DEC 7-4
J. Divelbiss
Dimond
2015 Glenn Vandergaw Tournament
Round 1 (16 Man)
120
01/16
L
MD 8-0
J. Divelbiss
Dimond
West Valley Wolfpack @ Dimond
Round 1
120
01/16
W
F 13-2 5:40
C.
North Pole Patriots
North Pole Patriots @ West Valley Wolfpack
Round 1
120
01/14
W
F 5-0 1:46
T. Jones
---
West Valley Wolfpack @ Lathrop Wrestling
Round 1
120
01/11
L
DEC 8-4
C. Frazier
North Pole Patriots
John Tobin Invitational Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/10
W
TF 17-2 3:40
K. Stephens
Bartlett High
John Tobin Invitational Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/10
W
DEC 6-3
I. Nickoli
Lathrop Wrestling
John Tobin Invitational Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/10
L
MD 13-2
Q. Lema
Service High School Cougars
John Tobin Invitational Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/13
L
F 7-1 2:22
S. Hutchison
---
Alaska 4A Dual Meet Championships
Round 4 - 2:30 2nd round Cons. & 13th Place Dual
126
12/13
L
MD 15-4
A. FRANCHINO
Chugiak High School
Alaska 4A Dual Meet Championships
Round 6 - 5:30 9th & 11th Place Duals
126
12/13
L
F 10-1 4:00
I. Elvsaas
Wasilla High School
Alaska 4A Dual Meet Championships
Round 2 - 11:30 Round of 8 part B
126
12/13
L
MD 15-1
R. Stewman
South Anchorage II
Alaska 4A Dual Meet Championships
Round 3 - 1:00 Quarterfinals & 1st round Cons.
126
12/13
L
F 4-0 4:25
W. Bockert
Lathrop Wrestling
South Anchorage JV Invitational
Placement Matches (16 Man)
120
12/13
W
F 10-1 4:08
A. Miley
Colony Knights
South Anchorage JV Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/12
W
DEC 4-3
G. Barkhurst
Eagle River High School
South Anchorage JV Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
11/21
L
F 7-1 3:19
B. Evans
---
Lancer Smith 2014A
Quarters & 3rd WB (32 Man)
126
11/21
L
F 7-0 3:21
I. Elvsaas
Wasilla High School
Lancer Smith 2014A
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
11/21
W
F 4-0 1:19
M. Daniels
Palmer
West Valley Wolfpack @ Palmer
Round 1
126
11/15
W
F 8-0 2:59
A. Platt
Eielson Hgh School
Hutchison Meltdown
1st & 3rd (16 Man)
126
11/15
W
F 4-4 4:25
J. Stone
Eielson Hgh School
Hutchison Meltdown
4th Wrestleback (16 Man)
126
11/15
L
TF 16-1 4:29
C. Frazier
North Pole Patriots
Hutchison Meltdown
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
11/15
W
F 2-0 0:43
P. Jordan
Galena Hawks
Hutchison Meltdown
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024