Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ethan Creighton
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2009-2010
2007-2008
Team Name
CLW
Crystal Lake Wizards
Cyclone WC
WOODSTOCK
Woodstock Cyclone WC
Woodstock Cyclones
Woodstock Cyclones WC
independent
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/06
L
F 0-0 1:19
N. Werksman
Red Raiders Wrestling Team
Golden Eagles Kick Off Classic
Round 3 (4 Man)
E
12/06
L
F 0-0 1:39
C. Sciame
Harvard Wrestling Club
Golden Eagles Kick Off Classic
Round 2 (4 Man)
E
12/06
W
F 0-0 1:17
L. Mills
Wolves Wrestling Club
Golden Eagles Kick Off Classic
Round 1 (4 Man)
E
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/28
W
DEC 15-10
R. Benton
Hawk Wrestling Club Ltd.
Sycamore Good Guys
Round 3
70-71
12/28
L
F 4-0 0:34
J. Cole
Team 1006
Sycamore Good Guys
Round 2
70-71
12/28
L
F 2-0 0:43
A. Tijerina
Tomcat Wrestling Club
Sycamore Good Guys
Round 1
70-71
12/07
L
F 0-0 0:36
N. Stahl
Red Raiders Wrestling Team
Golden Eagles Kick Off Classic
Round 3 (4 Man)
69-72 C
12/07
L
MD 14-3
J. Ridle
Golden Eagles
Golden Eagles Kick Off Classic
Round 2 (4 Man)
69-72 C
12/07
L
F 0-0 1:52
E. Ferree
Wolves
Golden Eagles Kick Off Classic
Round 1 (4 Man)
69-72 C
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/30
L
TF 19-3
T. Mutz
Little Redskins Wrestling Club
Sechrest Sycamore Good Guys Tournament
Placement Matches (8 Man)
D
12/30
L
DEC 7-6
J. Cadavez
Waubonsie Wrestling Club
Sechrest Sycamore Good Guys Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
D
12/30
W
F 0-0 1:58
W. Miller
Genoa-Kingston Wrestling Club
Sechrest Sycamore Good Guys Tournament
Quarterfinals (8 Man)
D
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
MD 9-1
J. Henkle
Crystal Lake Wizards Wrestling Club
IKWF North Regional-Sycamore
Round 5
K
02/25
W
F 0-0 0:43
K. Ernest
Golden Eagles Wrestling Club
IKWF North Regional-Sycamore
Round 3
K
02/05
L
F 0-0
E. Rood
Dakota WC
6th Annual Blake Barrone Tournament
Round 3 (4 Man)
F 55-57
02/05
L
F 0-0
N. Johnson
Rockford WC
6th Annual Blake Barrone Tournament
Round 2 (4 Man)
F 55-57
02/05
L
DEC 6-1
D. Huber
Hononegah WC
6th Annual Blake Barrone Tournament
Round 1 (4 Man)
F 55-57
01/08
L
DEC 8-6
J. Hail
DAKOTA
Mid-Season North Section Preview
Finals (8 Man)
55-57
01/08
L
F 0-0
J. Henkle
CRYSTAL LAKE WIZARDS
Mid-Season North Section Preview
Round 2
55-57
01/08
W
F 0-0
D. Beilfuss
HONONEGAH
Mid-Season North Section Preview
Round 1
55-57
12/31
L
DEC 9-7
G. Handorf
---
WOLVES WC IBC Classic VI
Round 2
L
12/31
L
F 0-0 2:45
R. Hunkins
Golden Eagles
WOLVES WC IBC Classic VI
Round 1
L
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
F 0-0 0:29
C. Suyko
Cary Matmen WC
IKWF North Sectional
Placement Matches (16 Man)
52
03/05
L
F 0-0 0:28
P. Timmons
Huntley Jr Red Raiders
IKWF North Sectional
Semis (16 Man)
52
02/26
L
F 0-0 0:27
J. Fogel
Cary Matmen WC
IKWF North Regional-Sycamore
Round 5
52
02/26
L
MD 12-1
C. Suyko
Cary Matmen WC
IKWF North Regional-Sycamore
Round 3
52
01/02
L
DEC 8-4
N. Flores
Lakeland Predators
WOLVES WC Interstate Batteries Classic V
Placement (4 Man)
48-51 B
01/02
L
DEC 6-1
J. Mylin
Golden Eagles 028
WOLVES WC Interstate Batteries Classic V
Semis (4 Man)
48-51 B
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
W
FOR 0-0
S. Gagne
KNIGHTS WRESTLING
North Regional-Sycamore
Bantam Finals
G
02/27
L
F 0-0 2:53
W. Green
DEKALB WC
North Regional-Sycamore
Bantam Semis
G
02/14
W
F 0-0 0:18
C. Henning
Huntley
CLW Vermillion Open
Round 2
F
02/14
L
MD 12-1
S. Henkle
---
CLW Vermillion Open
Round 1
F
01/02
W
F 0-0 2:46
C. Morris
Sycamore WC
Sycamore Good Guys Tournament
Placement (4 Man)
J
01/02
W
DEC 11-4
L. Schmerbach
---
Sycamore Good Guys Tournament
Semis (4 Man)
J
2007-2008
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/29
L
TF 17-2 1:10
H. Parrotte
Harvard Wrestling Club
UW Whitewater Purple Pummel
Round 3 (4`s & 2`s)
41-42
03/29
W
MD 14-6
K. Welker
waterford
UW Whitewater Purple Pummel
Round 2 (4`s & 2`s)
41-42
03/29
L
F 0-0 0:14
Z. Huff
Whitewater Youth Wrestling
UW Whitewater Purple Pummel
Round 1 (4`s & 2`s)
41-42
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024