Tomorrow · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Aug 1
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 9-11, 6:30 PM UTC
D-Day on Broadway
Aug 17, 6:00 PM UTC
UMCS/USAW Beach Nationals
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21, TBD
Utah Fall Classic
Sep 28-29, 2:00 PM UTC
Grappler Fall Classic
Sep 29, TBD
2024 FloWrestling WNO
Oct 5, TBD
Western States Preseason Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
G3 Female Only: Adult/Exec Gi
G3 Female Only: Adult/Exec Gi
Results
Results
FEMALE: White (16+ yrs)
FEMALE: White (16+ yrs)
FEMALE: Blue (16+ yrs)
FEMALE: Purple (16+ yrs)
FEMALE: Brown/Black (18+ yrs)
Round
Placement Matches (16 Man)
Placement Matches (8 Man)
Round 3 (3 Man)
Semis (16 Man)
Placement (4 Man)
Semis & 1st WB (8 Man)
Round 2 (3 Man)
Quarters (16 Man)
Finals (2 Man)
Semis (4 Man)
Quarterfinals (8 Man)
Round 1 (3 Man)
Round 1 (16 Man)
Team Name
3rd Generation
Atos West Chester
Balance Studios
Behring Jiujitsu New York
Dragon Gym/Team ATOS
Endgame BJJ
Gracie Jiu Jitsu Maryland
Hassett`s Jiu-Jitsu
Martinez BJJ
McHugh BJJ
Next Level Martial Arts
Padilla BJJ
Paramount TAC TEAM
Precision Jiu-Jitsu
Ribeiro Philadelphia
Scavenger BJJ
Team Jucao USA
Triple Threat Combat Sports
WKA/RCJ Machado
Webb BJJ
Weight Class
Straw (115 lbs)
Fly (125 lbs)
Bantam (135 lbs)
Feather (145 lbs)
Light (155 lbs)
Welter (170 lbs)
Middle (185 lbs)
Heavy (206+ lbs)
undefined
1
Cade Wilson
C. Wilson
W
SUB 0-0 2:48
Light (155 lbs)
3
Lorin Diaz
L. Diaz
Endgame BJJ
Placement Matches (16 Man)
1
Thuy Tran
T. Tran
Padilla BJJ
SUB 0-0 10:24
Bantam (135 lbs)
W
7
Molly Shoemaker
M. Shoemaker
Precision Jiu-Jitsu
Placement Matches (8 Man)
5
Samantha Welch
S. Welch
Precision Jiu-Jitsu
SUB 0-0 8:42
Feather (145 lbs)
W
7
Taylor Matsinger
T. Matsinger
Martinez BJJ
Round 3 (3 Man)
1
Sarah Steiner
S. Steiner
Team Jucao USA
W
SUB 0-0 7:00
Straw (115 lbs)
2
Sarah Kiehlmeier
S. Kiehlmeier
Webb BJJ
1
Megan Backman
M. Backman
Precision Jiu-Jitsu
SUB 0-0 4:21
Fly (125 lbs)
W
2
Amanda Orson
A. Orson
Paramount TAC TEAM
1
Erin Bennett
E. Bennett
McHugh BJJ
SUB 0-0 1:00
Welter (170 lbs)
W
2
Kaeleigh Warfield
K. Warfield
Behring Jiujitsu New York
1
Amanda Rosario
A. Rosario
Martinez BJJ
W
SUB 0-0 2:33
Heavy (206+ lbs)
2
Sadeiah Mapp-Matthews
S. Mapp-Matthews
Gracie Jiu Jitsu Maryland
Semis (16 Man)
1
Thuy Tran
T. Tran
Padilla BJJ
W
SUB 0-0 10:48
Bantam (135 lbs)
4
Lindsay Pauline
L. Pauline
WKA/RCJ Machado
3
Jessica Palmer
J. Palmer
Dragon Gym/Team ATOS
SUB 0-0 5:15
Bantam (135 lbs)
W
7
Molly Shoemaker
M. Shoemaker
Precision Jiu-Jitsu
Placement (4 Man)
4
Izzie Hoffee
I. Hoffee
Next Level Martial Arts
W
SUB 0-0 1:48
Light (155 lbs)
2
Laurel Swanson
L. Swanson
Atos West Chester
Semis & 1st WB (8 Man)
1
Jackie Coker
J. Coker
Next Level Martial Arts
SUB 0-0 1:43
Feather (145 lbs)
W
5
Samantha Welch
S. Welch
Precision Jiu-Jitsu
3
Madeline Geday
M. Geday
Precision Jiu-Jitsu
SUB 0-0 2:38
Feather (145 lbs)
W
7
Taylor Matsinger
T. Matsinger
Martinez BJJ
Round 2 (3 Man)
1
Sarah Steiner
S. Steiner
Team Jucao USA
W
SUB 0-0 2:12
Straw (115 lbs)
3
Sandi Maximo
S. Maximo
Hassett`s Jiu-Jitsu
1
Megan Backman
M. Backman
Precision Jiu-Jitsu
SUB 0-0 4:44
Fly (125 lbs)
W
3
Sarah Steiner
S. Steiner
Team Jucao USA
1
Erin Bennett
E. Bennett
McHugh BJJ
SUB 0-0 1:14
Welter (170 lbs)
W
3
Kylie Hotaling
K. Hotaling
Team Jucao USA
1
Amanda Rosario
A. Rosario
Martinez BJJ
W
DEC 0-0 SV
SV
Heavy (206+ lbs)
3
Rena Montville
R. Montville
Scavenger BJJ
Quarters (16 Man)
1
Thuy Tran
T. Tran
Padilla BJJ
W
SUB 0-0 10:47
Bantam (135 lbs)
8
Melissa Ronnan
M. Ronnan
3rd Generation
3
Jessica Palmer
J. Palmer
Dragon Gym/Team ATOS
W
SUB 0-0 4:23
Bantam (135 lbs)
11
Morgan Back
M. Back
3rd Generation
12
Yana Kim Lux
Y. Lux
Balance Studios
DEC 0-0 SV
SV
Bantam (135 lbs)
W
4
Lindsay Pauline
L. Pauline
WKA/RCJ Machado
7
Molly Shoemaker
M. Shoemaker
Precision Jiu-Jitsu
W
SUB 0-0 5:50
Bantam (135 lbs)
15
Alicia Jones
A. Jones
Ribeiro Philadelphia
Finals (2 Man)
1
Leah Powley
L. Powley
Precision Jiu-Jitsu
W
SUB 0-0 0:56
Middle (185 lbs)
2
Erin Bennett
E. Bennett
McHugh BJJ
Event Info
G3 Female Only: Adult/Exec Gi on Sep 29, 2018 in Bryn Mawr, PA.