Tomorrow · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Aug 1
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 9-11, 6:30 PM UTC
D-Day on Broadway
Aug 17, 6:00 PM UTC
UMCS/USAW Beach Nationals
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21, TBD
Utah Fall Classic
Sep 28-29, 2:00 PM UTC
Grappler Fall Classic
Sep 29, TBD
2024 FloWrestling WNO
Oct 5, TBD
Western States Preseason Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dallas Gossen
Results
Videos
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
SF Midwest
Sioux Falls Midwest
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
W
DEC 6-4 SV
M. Kettwig
Harrisburg
2022 SDWCA District 10 Tournament
Round 2
80
03/05
W
DEC 4-1
M. Kettwig
Harrisburg
2022 SDWCA District 10 Tournament
Round 1
80
02/12
L
DEC 8-6
C. Roe
West Central
2022 SD Middle School State
Placement Matches (32 Man)
Boys 80
02/12
L
F 8-6 1:53
O. Serck
Beresford/Alcester-Hudson
2022 SD Middle School State
6th Wrestleback (32 Man)
Boys 80
02/12
L
DEC 6-4
M. Kettwig
Harrisburg
2022 SD Middle School State
Round 6
Boys 80
02/12
W
F 5-0 0:46
C. Hoffman
MCM
2022 SD Middle School State
Round 4
Boys 80
02/12
W
F 2-0 0:34
A. Piotter
Sisseton Redmen
2022 SD Middle School State
Round 2
Boys 80
02/01
W
F 4-2 2:38
K. Hofer
Mitchell
MS ESD Tournament 2022
Final Round
85
01/31
W
DEC 10-4
C. Mathews
Watertown
MS ESD Tournament 2022
Round 3
85
01/31
L
DEC 8-2
J. Auble
Pierre
MS ESD Tournament 2022
Round 2
85
01/31
W
DEC 4-2
D. Janish
Yankton
MS ESD Tournament 2022
Round 1
85
01/16
W
DEC 7-2
M. Kettwig
Harrisburg Youth Wrestling
2022 Harrisburg Youth Wrestling Tournament
Placement Matches (8 Man)
58
01/16
W
MD 14-2
W. Norman
Sioux Falls O`Gorman Youth
2022 Harrisburg Youth Wrestling Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
58
01/16
W
F 12-0 2:58
N. Hanson
---
2022 Harrisburg Youth Wrestling Tournament
Quarterfinals (8 Man)
58
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/31
L
TF 19-4
J. Hansen
Matpack
Sundown Showdown
Round 3 (4 Man)
74-80
07/31
W
F 0-0
I. Kauffman
Sioux Falls Midwest Wrestling
Sundown Showdown
Round 2 (4 Man)
74-80
07/31
W
F 0-0
J. Kauffman
Sioux Falls Midwest Wrestling
Sundown Showdown
Round 1 (4 Man)
74-80
03/06
W
DEC 8-5
M. Kettwig
Harrisburg
2021 SDWCA District 10 Tournament
Round 3
75
03/06
W
F 2-0 1:03
B. DeLozier
---
2021 SDWCA District 10 Tournament
Round 2
75
03/06
L
DEC 8-3
C. Kendrick
Legends of Gold
2021 SDWCA District 10 Tournament
Round 1
75
02/13
W
DEC 11-4
O. Bunde
Tri-Valley
2021 SD Middle School State
Round 6
Boys 75
02/13
L
DEC 8-6
J. Hansen
BurkeGregory
2021 SD Middle School State
Round 5
Boys 75
02/13
W
DEC 11-6
M. Kettwig
Harrisburg
2021 SD Middle School State
Round 4
Boys 75
02/13
W
F 7-0 1:37
J. Kauffman
Sioux Falls Lincoln
2021 SD Middle School State
Round 3
Boys 75
02/13
L
MD 11-0
E. Foss
Aberdeen Central
2021 SD Middle School State
Round 2
Boys 75
02/13
W
F 2-0 0:52
M. Stroup
Watertown
2021 SD Middle School State
Round 1
Boys 75
01/22
W
F 7-2 1:15
D. Coke
Yankton
MS ESD Tournament 2021
Round 4
80
01/22
L
TF 16-0 4:19
G. Lohr
---
MS ESD Tournament 2021
Round 3
80
01/22
L
DEC 5-3
M. Peters
Brandon Valley
MS ESD Tournament 2021
Round 2
80
01/22
W
MD 11-0
P. Ewing
Aberdeen Central
MS ESD Tournament 2021
Round 1
80
01/19
W
F 4-1 1:10
C. Goetschius
Seargent Bluff Luton
West Sioux MS Meet
Round 2 (4 Man)
1
01/19
W
NC 0-0
I. Johnson
Harrisburg
West Sioux MS Meet
Round 3 (4 Man)
1
01/19
L
DEC 11-5
E. Erpenbach
West Lyon
West Sioux MS Meet
Round 1 (4 Man)
1
01/17
W
DEC 8-2
D. Janish
Yankton Jr. Bucks Wrestling Cl
2021 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Round 2 (Best of 3)
76
01/17
W
DEC 8-2
D. Janish
Yankton Jr. Bucks Wrestling Cl
2021 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Round 1 (Best of 3)
76
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/07
L
DEC 6-2
W. Davidson
Harrisburg Youth
2020 SDWCA District 10 Tournament
Round 3
72
03/07
W
F 2-0 0:34
C. Janssen
Yankton Jr Bucks
2020 SDWCA District 10 Tournament
Round 2
72
02/02
W
F 9-0 2:07
Z. Schuler
---
2020 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Finals (8 Man)
45
02/02
W
F 2-0 0:30
B. McFarland
Brandon Valley Matcats
2020 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
45
02/02
L
DEC 5-2
T. Weborg
Burke Bulldogs
2020 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Quarterfinals (8 Man)
45
01/12
W
F 10-0 2:34
G. Veurink
Lennox youth wrestling
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 4
71-79
01/12
W
DEC 8-2
S. Sehr
Canton C-HAWKS
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 3
71-79
01/12
W
F 2-0 0:07
R. Moran
Vermillion Youth
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 2
71-79
01/12
L
MD 13-3
B. Oehme
Legends of Gold
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 1
71-79
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/30
W
F 0-0
B. Gniffke
Brandon Valley Matcats
Summer Slam Outdoor Wrestling Tournament
Round 2 (Best of 3)
73-76
07/30
W
F 0-0
B. Gniffke
Brandon Valley Matcats
Summer Slam Outdoor Wrestling Tournament
Round 1 (Best of 3)
73-76
03/02
W
DEC 15-8
G. Veurink
Lennox
2019 SDWCA District 10 Tournament
Round 1
68
01/27
W
DEC 7-5
D. Chester
Garretson
Parker Youth Wrestling Tournament 2019
Round 3 (4 Man)
Group 52
01/27
W
F 0-0
I. Hirschman
Yankton Jr Bucks
Parker Youth Wrestling Tournament 2019
Round 2 (4 Man)
Group 52
01/27
L
F 0-0
J. Reimnitz-Hahn
---
Parker Youth Wrestling Tournament 2019
Round 1 (4 Man)
Group 52
01/12
W
F 4-0 2:47
K. Hill
Plankinton/Mount Vernon
2019 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Finals (8 Man)
54
01/12
L
F 16-1 3:29
C. Hendrixson
Tri-Valley
2019 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
54
01/12
W
TF 19-4 2:46
J. Wurtz
O`Gorman
2019 Harrisburg Youth Wrestling Tourney
Quarterfinals (8 Man)
54
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
DEC 4-2 SV
N. Nygren
Vermillion Youth Wrestling
2018 SDWCA Region 5 Tournament
Round 3
67
03/10
W
DEC 8-2
B. Johnson
Tea Titans
2018 SDWCA Region 5 Tournament
Round 2
67
03/10
L
DEC 6-2
G. Felder
Harrisburg Youth Wrestling
2018 SDWCA Region 5 Tournament
Round 1
67
03/03
L
DEC 8-6
E. Scheidt
Brandon Valley Matcats
2018 SDWCA District 9 Tournament
Round 6
67
03/03
L
DEC 6-5
I. Stoterau
Garretson
2018 SDWCA District 9 Tournament
Round 5
67
03/03
L
F 0-0 3:57
K. Vessells
West Central
2018 SDWCA District 9 Tournament
Round 4
67
03/03
W
DEC 9-2
B. Hallem
West Central
2018 SDWCA District 9 Tournament
Round 2
67
03/03
W
F 0-0 3:22
G. Denherder
Garretson
2018 SDWCA District 9 Tournament
Round 1
67
02/10
L
F 16-3 3:26
T. Weiss
Adrian
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 4
62-65
02/10
W
TF 26-10 2:33
L. Brown
Vermillion Youth Wrestling
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 2
62-65
02/10
W
F 12-2 4:05
J. Stroh
Luverne
Brandon Valley Matcats Youth Tournament
Round 1
62-65
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
W
DEC 10-9
J. Williams
Tri-Valley
2017 Battle on the Blue
Round 4
59
02/11
L
DEC 2-0
A. Siemonsma
West Central
2017 Battle on the Blue
Round 3
59
02/11
W
MD 12-0
C. Bohl
West Central
2017 Battle on the Blue
round 2
59
02/11
L
F 0-0 1:00
L. Peters
Sioux Falls Midwest
2017 Battle on the Blue
Round 1
59
Related Content
RMN Events
Nov 18, 2020
2024 NWCA Coaches Convention
Jul 26, 2024
Bo Bassett And Jax Forrest Recruiting Trip
Jul 12, 2024
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
2024 Olympic Wrestling Team Camp Interviews
Jul 8, 2024