Today · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Sep 21, 4:00 PM UTC
Cosmic Clash
Sep 21, 11:00 PM UTC
2024 Missouri Border Brawl
Sep 23, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 23rd
Sep 26, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 26th
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Palmer Behrends
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
Kaneland
Kaneland Knights WC
Kaneland Knights Wrestling Clu
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/07
W
F 2-0 0:54
A. Bowers
---
IKWF North Sectional
1st & 3rd (16 Man)
164
03/07
W
DEC 5-0
A. Bauer
Hawk WC
IKWF North Sectional
Semis & 2nd WB (16 Man)
164
03/01
L
F 1-4 3:53
C. Larson
Sycamore WC
IKWF North Regional-Sycamore
Round 5
164
03/01
W
F 13-0 2:47
M. Rio
Golden Eagles WC
IKWF North Regional-Sycamore
Round 3
164
01/12
W
F 10-2 2:41
E. Gonzolez
Blackhawk WC
Sechrest-Sycamore Good Guys Tournament
Round 3
415
01/12
L
F 7-1 2:12
G. Carrick
---
Sechrest-Sycamore Good Guys Tournament
Round 2
415
01/12
L
DEC 6-4 SV
D. Martinez
Moline WC
Sechrest-Sycamore Good Guys Tournament
Round 1
415
12/29
L
F 4-3 3:46
R. Morales
Villa Lombard Cougars
DeKalb Open
Round 3 (4 Man)
153-158
12/29
L
F 2-0 1:10
G. Carrick
---
DeKalb Open
Round 2 (4 Man)
153-158
12/29
W
F 9-0 3:28
L. Burton
Crystal Lake Wizards
DeKalb Open
Round 1 (4 Man)
153-158
12/27
W
DEC 4-1
T. McNeil
---
Rockford Bad Boys Open
Round 4
107
12/27
W
MD 9-0
M. Quatroke
---
Rockford Bad Boys Open
Round 3
107
12/27
L
F 9-2 3:45
J. Lesher
SCN Youth Wrestling
Rockford Bad Boys Open
Round 2
107
12/15
L
F 11-0 1:54
D. Largen
Vittum Cats
ForceChallenge 14
Placement Matches (8 Man)
146-156
12/15
L
F 4-7 3:01
C. Cumbee
Force Elite
ForceChallenge 14
Semis & 1st WB (8 Man)
146-156
12/15
W
MD 12-3
R. Hogan
Joliet Area Wrestling Club
ForceChallenge 14
Quarterfinals (8 Man)
146-156
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
L
F 1-0 4:19
J. Phillips
---
IKWF North Sectional
Quarters (16 Man)
138
02/24
W
MD 8-0
R. Blaken
Sycamore WC
IKWF North Regional-Sycamore
Round 5
138
02/03
W
DEC 6-3
J. Phillips
---
2nd Annual Steve Carlson Cougar Invite
Round 3 (4 Man)
136-137
02/03
L
DEC 4-0
M. Ali
Rockford Wrestling Club
2nd Annual Steve Carlson Cougar Invite
Round 2 (4 Man)
136-137
02/03
L
F 0-0 1:13
A. Piloni
Belvidere Bandits
2nd Annual Steve Carlson Cougar Invite
Round 1 (4 Man)
136-137
01/26
L
F 0-0
B. LARSEN
---
Stillman Valley Beginners Bash 2019
Round 3 (4 Man)
132-136
01/26
W
F 0-0
J. Vargas
Jr. Bulldogs Wrestling Club
Stillman Valley Beginners Bash 2019
Round 2 (4 Man)
132-136
01/26
W
F 0-0
R. Deleon
Jr. Bulldogs Wrestling Club
Stillman Valley Beginners Bash 2019
Round 1 (4 Man)
132-136
Related Content
Lee Kemp Reflections And Insights
Sep 1, 2024
Tarleton State Wrestling Room Opening
Aug 28, 2024
Dan Gable Philosophy And Reflections
Aug 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021