Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 3, 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Carter Konkey
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
SCN Youth
SCN Youth WC
SCN Youth Wrestling Club
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
L
DEC 9-4
C. Thompson
---
IKWF West Chicago Sectional
Placement Matches (16 Man)
74
03/04
W
DEC 2-0
M. Plumb
SCN Youth WC
IKWF West Chicago Sectional
Semis (16 Man)
74
02/26
L
DEC 5-0
C. Thompson
---
IKWF West Chicago Regional-Aurora
Round 7
74
02/26
W
DEC 6-0
M. Yanez
Greg Gomez Trained Wrestling
IKWF West Chicago Regional-Aurora
Round 5
74
02/26
W
MD 10-2
W. Cooper
Geneva Junior Vikings
IKWF West Chicago Regional-Aurora
Round 3
74
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
W
MD 10-2
B. Swanson
---
IKWF West Chicago Sectional
Placement Matches (16 Man)
66
03/05
W
DEC 4-0
M. Plumb
SCN Youth WC
IKWF West Chicago Sectional
Cons. Semis (16 Man)
66
03/05
L
MD 9-0
Z. Szuberla
Batavia WC
IKWF West Chicago Sectional
Quarters (16 Man)
66
03/05
W
DEC 6-1
R. Silva
Martinez Fox Valley Elite
IKWF West Chicago Sectional
Round 1 (16 Man)
66
02/28
W
DEC 6-1
R. Vazquez
Tomcat WC
IKWF West Chicago Regional-East Aurora
Round 6
66
02/28
W
F 0-0
J. Bentley
Naperville WC
IKWF West Chicago Regional-East Aurora
Round 5
66
02/28
L
DEC 6-0
M. Plumb
SCN Youth WC
IKWF West Chicago Regional-East Aurora
Round 4
66
02/28
W
F 0-0
R. Vazquez
Tomcat WC
IKWF West Chicago Regional-East Aurora
Round 2
66
02/28
W
MD 13-0
B. Westmaas
---
IKWF West Chicago Regional-East Aurora
round 1
66
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/07
L
DEC 6-1
T. Aguilar
Tomcat Wrestling Club
IKWF West Chicago Sectional
Placement Matches (16 Man)
62
03/07
W
F 0-0 0:38
S. Berger
Elmhurst Jr Dukes Wrestling Club
IKWF West Chicago Sectional
Cons. Semis (16 Man)
62
03/07
L
F 0-0 2:18
B. Krier
Martinez Fox Valley Elite
IKWF West Chicago Sectional
Quarters (16 Man)
62
03/07
W
F 0-0 0:38
A. Patten
St. Charles WC
IKWF West Chicago Sectional
Round 1 (16 Man)
62
03/01
L
DEC 6-4
Z. Szuberla
Batavia Wrestling Club
IKWF West Chicago Regional-Oswego
Round 7
62
03/01
W
DEC 7-0
O. Keating
Naperville Wrestling Club
IKWF West Chicago Regional-Oswego
Round 6
62
03/01
L
DEC 3-1
W. Schroeder
SCN Youth Wrestling Club
IKWF West Chicago Regional-Oswego
Round 5
62
03/01
W
DEC 4-0
C. Ludwig
Glenbard East Jr Rams Wrestling Club
IKWF West Chicago Regional-Oswego
Round 3
62
02/15
L
DEC 4-0
R. Janeczko
Yorkville WC
Bantam Championships
Round 6
62F
02/15
W
F 0-0 1:29
M. Russell
Plainfield WC
Bantam Championships
Round 5
62F
02/15
L
DEC 6-0
L. Barham
Vittum Cats WC
Bantam Championships
Round 4
62F
02/15
W
DEC 3-1
J. Mcgowean
The Wrestling Factory
Bantam Championships
Round 2
62F
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
W
DEC 6-3
Z. Kruse
Hinsdale Falcon WC
IKWF West Chicago Regional-St.Charles
Round 4
I 56-58
03/02
W
F 0-0 0:52
D. Gossett
Blackhawk WC
IKWF West Chicago Regional-St.Charles
Round 2
I 56-58
02/16
L
DEC 6-3
M. Shaw
Lionheart Intense Wrestling
2014 Illinois Bantam Championships
Round 2
55D
02/16
L
MD 14-0
T. Newman
Central Illinois Wrestling Academy
2014 Illinois Bantam Championships
Round 1
55D
12/29
W
F 0-0 0:21
M. McMahon
Crystal Lake Wizards
Sycamore`s Sechrest Good Guys Tournament
Placement (4 Man)
J4
12/29
L
MD 13-1
L. Witt
Golden Eagles
Sycamore`s Sechrest Good Guys Tournament
Semis (4 Man)
J4
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024