Jul 3, 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
amelia brown
Results
Videos
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
Beech Grove
Beech Grove Wrestling Club
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
L
FOR 0-0
K. Roell
MILAN TRIBE
Dragon Folkstyle Farewell 2020
Round 2 (Best of 3)
79-89
03/08
L
FOR 0-0
K. Roell
MILAN TRIBE
Dragon Folkstyle Farewell 2020
Round 1 (Best of 3)
79-89
01/04
L
DEC 8-6
C. Demaree
Lebanon Tiger Wrestling Club
Greenwood Folkstyle Open
Round 2 (3 Man)
90
01/04
L
F 18-4 1:59
J. Davis
Southside Wolverines
Greenwood Folkstyle Open
Round 1 (3 Man)
90
11/17
L
MD 8-0
D. Foster
Bloomington South Wrestling Club
Battle At The Grove
Placement Matches (8 Team)
90
11/17
W
F 9-1 2:56
J. Johnson
Southside Wolverines
Battle At The Grove
Round 2 (8 Team)
90
11/17
W
F 2-0 0:18
S. Stits
Monrovia Wrestling Club
Battle At The Grove
Round 1 (8 Team)
84
11/17
W
DEC 4-0
F. Barrington
New Palestine Wrestling Club
Battle At The Grove
Cross Bracket (8 Team)
90
11/17
L
F 2-0 0:37
N. SW3
---
Battle At The Grove
Round 3 (8 Team)
90
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/13
W
F 6-5 1:48
F. Barrington
New Palestine
Indiana Wrestling League Championships
Placement Matches
80
01/13
L
DEC 8-6
M. Leece
Greenfield Central
Indiana Wrestling League Championships
Round 5 (32, 16)
80
01/13
W
F 2-0 0:42
J. Johnson
Warren Central
Indiana Wrestling League Championships
Round 4 (32, 16, 8)
80
01/13
L
DEC 11-10 SV
F. Barrington
New Palestine
Indiana Wrestling League Championships
Round 2 (32, 16) Round 1 (4, 3)
80
01/13
W
F 2-0 0:17
L. Brown
Shelbyville
Indiana Wrestling League Championships
Round 1 (32,16, 8)
80
01/05
W
F 10-2 2:01
M. Hutchison
Mooresville wrestling club
Greenwood Folkstyle Open
Round 2 (3 Man)
79-86
01/05
L
F 2-0 0:24
K. Johnson
Southside Wolverines
Greenwood Folkstyle Open
Round 1 (3 Man)
79-86
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024