Today · 1:00 PM UTC
2024 IndianaMat Hoosier Preseason Open
Sep 7-8, 12:00 PM UTC
Waterway Duals
Sep 7-8, 4:00 PM UTC
Preseason Kickoff
Tomorrow · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Sep 21, 4:00 PM UTC
Cosmic Clash
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Austin Reed
Results
Other Results
Team Name
Northwest Georgia Takedown
Northwest Georgia Takedown Club
2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
FOR 0-0
C. Finneran
---
2016 Georgia Big/Little Kids State
Round 6 (3rd WB 32, 1st WB 16)
77
03/05
L
FOR 0-0
B. Branand
Social Circle USA Takedown
2016 Georgia Big/Little Kids State
Round 2 (rd of 16) 1st 6man
77
02/27
L
DEC 11-8
K. Watts
Gilmer Bobcat Wrestling
Georgia Kids State Qualifier - Gilmer
Round 3 (4 Man)
77
02/27
L
F 6-2 0:45
J. Silka
---
Georgia Kids State Qualifier - Gilmer
Round 2 (4 Man)
77
02/07
W
DEC 4-2 SV
D. Walker
Parkview Wrestling Club
Pepperell Beginners Tournament
Round 2 (3 Man)
75-80
02/07
L
F 2-0 0:24
C. Jenkins
Northwest Georgia Takedown Club
Pepperell Beginners Tournament
Round 1 (3 Man)
75-80
01/24
W
DEC 8-6
B. Duck
---
Iron Dog Beginners Classic
Round 3 (4 Man)
75
01/24
W
FOR 0-0
T. Dawson
Chattooga Indians Jr. wrestling club
Iron Dog Beginners Classic
Round 2 (4 Man)
75
01/24
W
F 2-0 0:30
C. Hardin
Chattooga Indians Jr. wrestling club
Iron Dog Beginners Classic
Round 1 (4 Man)
75
01/23
L
F 0-0 0:28
P. Alexander
Northwest Georgia Takedown Club
Iron Dog Classic
Round 3 (3 Man)
75
01/23
W
F 2-0 0:58
J. Dickson
Trion Mat Dogs
Iron Dog Classic
Round 1 (3 Man)
75
01/16
L
F 6-2 2:18
B. Shoulders
Cookeville Youth Wrestling
TNAAU Region 2 Top 100
2nd Wrestleback (16 Man)
75
01/16
L
F 4-0 0:55
S. Griggs
Mt Juliet Bear Club
TNAAU Region 2 Top 100
Quarters & 1st WB (16 Man)
75
01/09
L
F 2-0 0:17
J. Robinson
Pope Junior Wrestling Club
Battle at the Little Big Horn
2nd Wrestleback (8 Man)
77
01/09
W
F 2-0 0:56
J. Ragland
Dragons Wrestling Club
Battle at the Little Big Horn
Semis & 1st WB (8 Man)
77
01/09
L
F 2-0 0:39
W. Bishop
---
Battle at the Little Big Horn
Quarterfinals (8 Man)
77
01/03
L
F 0-0
C. Debon
North Gwinnett Wrestling Club
Lassiter Trojan Beginners Tournament
Round 3 (4 Man)
80
01/03
L
F 0-0
J. Lopez
Hillgrove Hawks Wrestling Club
Lassiter Trojan Beginners Tournament
Round 2 (4 Man)
80
01/03
W
DEC 7-2
W. Witcher
Pope Junior Wrestling Club
Lassiter Trojan Beginners Tournament
Round 1 (4 Man)
80
Related Content
Lee Kemp Reflections And Insights
Sep 1, 2024
Tarleton State Wrestling Room Opening
Aug 28, 2024
Dan Gable Philosophy And Reflections
Aug 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021