Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Patrick Martin
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2016-2017
2015-2016
2014-2015
2013-2014
Team Name
Tumwater
Tumwater (2A)
Tumwater (Boys)
Tumwater (JV)
Tumwater JV
Washington
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
F 14-4 4:12
A. Anderson
---
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/04
W
MD 12-2
J. Lake
Centralia (2A)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/04
W
DEC 12-7
M. Westby
Black Hills (2A)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/04
L
MD 15-6
M. Morones
Chehalis (2A)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
02/04
W
F 2-0 0:47
M. Simon-Palmeiro
Rochester (2A)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Round 1 (16 Man)
132
01/14
W
F 12-4 2:28
W. Heath
Tumwater (Boys)
Napavine Tiger Classic
Round 3 (4 Man)
132
01/14
W
F 2-0 0:30
R. Lockwood
Napavine (Boys)
Napavine Tiger Classic
Round 2 (4 Man)
132
01/14
L
MD 25-14
C. Brister
Castle Rock (Boys)
Napavine Tiger Classic
Round 1 (4 Man)
132
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
L
F 15-4 4:01
N. Myklebust
Castle Rock (Boys)
Napavine Tiger Classic
2nd Wrestleback (8 Man)
138
01/16
L
F 10-0 3:24
B. Dowell
Adna (Boys)
Napavine Tiger Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
138
01/16
W
F 9-1 3:49
L. Borden
Willapa Harbor (Boys)
Napavine Tiger Classic
Quarterfinals (8 Man)
138
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/17
L
TF 17-2 4:43
J. Lewis
Willapa Harbor
Napavine Tiger Classic
1st Place (8 Man)
126
01/17
W
F 11-1 5:25
M. Butler
Napavine
Napavine Tiger Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
126
01/17
W
DEC 7-6
B. Dowell
Adna
Napavine Tiger Classic
Quarterfinals (8 Man)
126
12/14
W
F 6-0 2:26
C. Johnson
Skyview
2015 Centralia Tiger Classic
Round 3 (4 Man)
125-125
12/13
W
DEC 8-4
C. Estep
Steilacoom
2015 Centralia Tiger Classic
Round 2 (4 Man)
125-125
12/13
W
F 2-0 2:55
C. Holt
Mt. Si
2015 Centralia Tiger Classic
Round 1 (4 Man)
125-125
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/28
L
F 5-0 2:13
J. Bayne
---
North Mason Hawkins Memorial / Classic
4th Wrestleback (16 Man)
120
12/27
W
F 6-2 4:45
G. Williams
Bainbridge (JV)
North Mason Hawkins Memorial / Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/27
L
MD 10-0
K. Morrison
South Kitsap (JV)
North Mason Hawkins Memorial / Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
11/09
L
F 0-0
I. Snapp
Oregon
Pacific Junior Open
Round 4 Champ & WB (64 Man)
125
11/09
L
F 0-0
M. Peterson
---
Pacific Junior Open
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
125
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024