Today · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Sep 21, 4:00 PM UTC
Cosmic Clash
Sep 21, 11:00 PM UTC
2024 Missouri Border Brawl
Sep 23, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 23rd
Sep 26, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 26th
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ryeki Tuley
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2009-2010
Team Name
LAWRENCE COYOTES WRESTLING
Lawrence Elite Wrestling Club
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 2-1
S. Imes
Cougars
Leavenworth County Open 2015
Round 5 (5 Man)
70A
02/22
W
F 5-10 1:58
J. Johnson
Sioux Falls
Leavenworth County Open 2015
Round 4 (5 Man)
70A
02/22
L
MD 12-1
M. Solomon
OE/STA
Leavenworth County Open 2015
Round 3 (5 Man)
70A
02/22
W
F 2-0 0:47
A. Logan
Smithville Youth Wrestling Clu
Leavenworth County Open 2015
Round 2 (5 Man)
70A
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
W
DEC 6-0
S. Imes
Cougars
Leavenworth County Open 2014
Round 3 (4 Man)
67A
02/23
W
DEC 7-5
M. Johnson
Paola Wrestling Club
Leavenworth County Open 2014
Round 2 (4 Man)
67A
02/23
W
F 0-0 0:49
D. Thomas
QUEST
Leavenworth County Open 2014
Round 1 (4 Man)
67A
02/02
L
F 2-0 0:20
C. Cronk
Southwest Timberwolves Kids
Tournament of Champions
Placement Matches (32 Man)
67
02/02
L
DEC 2-0 SV
T. Jackson
Clay County Wrestling Club
Tournament of Champions
6th Wrestleback (32 Man)
67
02/02
L
F 2-0 0:22
C. Hughbanks
Maize
Tournament of Champions
Semis & 5th WB (32 Man)
67
02/01
W
DEC 7-2
A. Mendoza
Hugoton Wrestling Club
Tournament of Champions
Quarters & 3rd WB (32 Man)
67
02/01
W
DEC 7-0
A. Moore
Louisburg Kids Wrestling Club
Tournament of Champions
Round 2 Champ & WB (32 Man)
67
02/01
W
MD 10-2
D. Hogan
Smoky Valley Wrestling Club
Tournament of Champions
Round 1 (32 Man)
67
01/19
L
DEC 2-0 SV
S. Martin
Paola Wrestling Club
Burlington Open/Novice Tournament
Round 3 (4 Man)
61-64 pounds `C`
01/19
L
F 5-0 1:47
T. Leedy
Chanute Wrestling Club
Burlington Open/Novice Tournament
Round 2 (4 Man)
61-64 pounds `C`
01/19
L
DEC 5-2
T. Lincoln
Topeka Thunderbird Wrestling
Burlington Open/Novice Tournament
Round 1 (4 Man)
61-64 pounds `C`
01/05
W
MD 11-0
N. Lawler
Topeka Blue Thunder
Trailhands Open/Novice
Round 4
64
01/05
W
F 0-0
K. Spoonemore
Trailhands
Trailhands Open/Novice
Round 3
64
01/05
L
DEC 3-0
T. Lincoln
Topeka Thunderbird
Trailhands Open/Novice
Round 2
64
01/05
W
DEC 7-0
N. Lawler
Topeka Blue Thunder
Trailhands Open/Novice
Round 1
64
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
W
DEC 2-0
C. Toline
Lincoln Jr. Hawks
Marysville Kids Open
Round 5 (5 Man)
55B
02/16
W
F 2-0 0:57
J. Brownell
Tiger Wrestling Club
Marysville Kids Open
Round 4 (5 Man)
55B
02/16
L
DEC 4-2
D. Whitworth
Rock Creek Kids Wrestling
Marysville Kids Open
Round 3 (5 Man)
55B
02/16
L
F 2-2 1:29
E. Olberding
Falls City Tiger Wrestling Clu
Marysville Kids Open
Round 2 (5 Man)
55B
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
DEC 6-4
A. Furnish
---
Kansas 6 & U State Champ
Semis & 7th WB (64 Man)
49
02/19
W
DEC 4-1
L. Anderson
Emporia
Kansas 6 & U State Champ
6th Wrestleback (64 Man)
49
02/19
W
DEC 6-0
B. Kitchen
Pittsburg Wrestling Club
Kansas 6 & U State Champ
Quarters & 5th WB (64 Man)
49
02/19
W
DEC 2-1
J. Traw
Blue Valley Wrestling Club
Kansas 6 & U State Champ
4th Wrestleback (64 Man)
49
02/19
L
F 7-0 2:00
A. Borjas
GEWC
Kansas 6 & U State Champ
Round 4 Champ & WB (64 Man)
49
02/19
W
F 2-0 0:38
B. Wells
---
Kansas 6 & U State Champ
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
49
02/19
W
F 7-0 1:00
J. Kush
Louisburg Kids Wrestling Club
Kansas 6 & U State Champ
Round 1 (64 Man)
49
12/31
W
MD 14-1
J. Parrish
---
Johnson County Kids Classic Open/Novice
Placement Matches (8 Man)
49
12/31
W
F 11-0 2:02
R. Pankov
Paola Wrestling Club
Johnson County Kids Classic Open/Novice
Semis & 1st WB (8 Man)
49
12/31
W
F 2-0 0:58
G. Hagan
Sunflower Kids Wrestling Club
Johnson County Kids Classic Open/Novice
Quarterfinals (8 Man)
49
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/09
W
MD 13-0
Z. Helmers
---
Sunflower State Games Folkstyle
Round 3 (3 Man)
41-46
07/09
W
F 2-0 0:16
C. Hendrickson
Bobcat Wrestling
Sunflower State Games Folkstyle
Round 1 (3 Man)
41-46
01/22
W
FOR 0-0
J. Jirak
---
Olathe Northwest Open
Round 7
37-43
01/22
W
F 0-0 0:18
J. Zweibelson
Fort Leavenworth Warriors
Olathe Northwest Open
Round 4
37-43
01/22
W
F 0-0 0:14
J. Thompson
Olathe
Olathe Northwest Open
Round 2
37-43
01/16
W
F 0-0 2:12
T. Crossland
Atchison Kids Wrestling Club
2011 Cougar Novice
Round 3 (4 Man)
43 lbsC
01/16
W
TF 15-0
J. Yeager
Louisburg Kids Wrestling Club
2011 Cougar Novice
Round 2 (4 Man)
43 lbsC
01/16
W
F 0-0 0:42
T. Hutto
Kansas City Wrestling Club
2011 Cougar Novice
Round 1 (4 Man)
43 lbsC
01/02
L
DEC 7-3
L. Green
Baldwin City
Rossville Holiday Classic
Placement Matches (8 Man)
42-44
01/02
W
TF 15-0
C. Dugger
Silver Lake Wrestling Club
Rossville Holiday Classic
round two
42-44
01/02
W
F 0-0
J. Florance
Trailhands Wrestling Club
Rossville Holiday Classic
round one
42-44
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
L
DEC 9-6
Z. Edwards
GEWC
GEWC 23nd Annual Novice Tournament
Placement Matches (8 Man)
40C
01/31
W
F 10-5 2:59
K. Troutman
---
GEWC 23nd Annual Novice Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
40C
01/31
W
F 16-7 2:41
Z. Lindstrom
Bonner Springs Wrestling Club
GEWC 23nd Annual Novice Tournament
Quarterfinals (8 Man)
40C
01/23
W
F 0-0 2:18
T. Boeckman
Wamego Junior Raider Wrestling
39th Little Apple Classic Tournament
Round 3
40C
01/23
W
TF 21-6
C. Lanter
CCWC
39th Little Apple Classic Tournament
Round 2
40C
01/23
W
TF 16-0
D. Whitworth
MOKWC
39th Little Apple Classic Tournament
Round 1
40C
01/17
W
MD 16-6
O. Hinson
Raiders Wrestling
2010 Cougar Novice
Round 3 (4 Man)
40 lbsC
01/17
W
F 0-0 0:24
C. Hendrickson
Tonganoxie
2010 Cougar Novice
Round 2 (4 Man)
40 lbsC
01/17
L
F 0-0 2:46
A. Borjas
Wellsville Kid Matters
2010 Cougar Novice
Round 1 (4 Man)
40 lbsC
01/02
W
DEC 9-6
Z. Edwards
GEWC
Johnson County Kids Classic
Placement Matches (8 Man)
40
01/02
W
DEC 4-3
C. Alderman
Olathe South Falcons
Johnson County Kids Classic
2nd Wrestleback (8 Man)
40
01/02
W
F 0-0
D. Haas
wellsville kids matter
Johnson County Kids Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
40
01/02
L
DEC 10-8
Z. Edwards
GEWC
Johnson County Kids Classic
Quarterfinals (8 Man)
40
Related Content
Lee Kemp Reflections And Insights
Sep 1, 2024
Tarleton State Wrestling Room Opening
Aug 28, 2024
Dan Gable Philosophy And Reflections
Aug 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021