Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 28-29, TBD
Grappler Fall Classic
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jaime De La Cruz
Results
High School Results
Season
2016-2017
2015-2016
Team Name
Eagle Point
Eagle Point HS
Eagle Point High School
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/18
L
DEC 0-0
O. Vrdenburg
Roseburg Mat Club
2017 Oregon Cultural Exchange Trials
2nd Wrestleback (16 Man)
170
03/18
L
TF 15-0
J. Barton
Lowell
2017 Oregon Cultural Exchange Trials
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/21
W
DEC 8-4
A. Barajas
Eagle Point
Eagle Point Invitational 2017
Placement (16 Man)
145
01/21
L
F 0-0 3:38
N. Sitzer
Eagle Point
Eagle Point Invitational 2017
Semis & WB (16 Man)
145
01/21
W
DEC 9-7
T. Larson
---
Eagle Point Invitational 2017
Quarters & WB (16 Man)
145
01/21
W
F 0-0 1:45
Z. Miller
---
Eagle Point Invitational 2017
Champ Round 1 (16 Man)
145
12/30
L
DEC 3-0
T. Martin
Gold Beach HS
Rogue Valley Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/30
W
DEC 8-2
T. Ebert
Tornado
Rogue Valley Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
145
12/30
L
DEC 6-2
E. Santana
Phoenix HS
Rogue Valley Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/30
W
F 7-1 2:54
O. Summers
Lakeview
Rogue Valley Championships
Round 1 (16 Man)
145
12/17
L
DEC 6-4
T. Martin
Gold Beach High School
Grants Pass Winter Kickoff 2016
Semis & 5th WB (32 Man)
145
12/16
W
DEC 7-5 SV
N. Santoni
Crater High School
Grants Pass Winter Kickoff 2016
4th Wrestleback (32 Man)
145
12/16
L
F 6-4 3:16
W. Dilling
Eureka Senior High School
Grants Pass Winter Kickoff 2016
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/16
W
F 4-2 3:08
B. Morris
Hidden Valley High School
Grants Pass Winter Kickoff 2016
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
12/10
L
MD 14-4
C. Crenshaw
South Umpqua
Army Strong Coast Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
145
12/09
W
MD 13-3
T. Crane
Junction City
Army Strong Coast Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
145
12/09
L
F 7-0 2:37
B. Clark
Henley
Army Strong Coast Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
145
12/09
W
DEC 4-3
J. Ryan
Clackamas
Army Strong Coast Classic
Round 1 (32 Man)
145
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
F 13-2 4:39
J. Rodriguez
Hermiston
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Friday First Conso Full Round
5A-120
02/26
L
F 2-0 1:34
D. Morrell
---
OSAA/U.S. Bank/Les Schwab Tires
Friday First Full Round
5A-120
02/20
L
DEC 7-5
D. Howard
Crater
OSAA 5A Special District 3
Placement (16 Man)
120
02/20
W
TF 23-8
K. Cunningham
Eagle Point
OSAA 5A Special District 3
Cons. Semis (16 Man)
120
02/20
L
F 0-0 1:48
D. Tollen
---
OSAA 5A Special District 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/20
W
F 0-0 3:50
L. Cavalli
Crater
OSAA 5A Special District 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/30
W
F 7-7 5:21
D. Mullen
---
Crater Classic Dual Tournament
Round 1 (16 Team)
126
01/30
W
F 13-4 3:49
S. Isley
Springfield
Crater Classic Dual Tournament
Round 3 (16 Team)
126
01/22
L
F 5-0 2:46
J. Stuhr
Dallas
Reser`s Tournament of Champions-Varsity
Consolation 2
120
01/22
L
F 8-0 5:27
N. Maravilla
Canby
Reser`s Tournament of Champions-Varsity
Championship 1
120
01/16
W
F 0-0 1:40
K. Vanleeuwen
Hidden Valley
Eagle Point Invitational 2016
Placement (16 Man)
132
01/16
W
MD 14-4
S. Garibaldi
Trinity
Eagle Point Invitational 2016
Semis & WB (16 Man)
132
01/16
L
F 2-0 0:52
T. Manion
Brookings/Harbor
Eagle Point Invitational 2016
Champ Round 1 (16 Man)
132
01/09
W
DEC 13-7
V. Quim
LIberty High School
Brunner Invitational
FIfthSixth
126
01/09
W
DEC 12-9
D. Monaghan
Eagle Point High School
Brunner Invitational
Consolation semi
126
01/09
L
F 0-0 1:43
A. Lira
Marshfield High School
Brunner Invitational
Round 3
126
01/09
W
DEC 9-5
V. Quim
LIberty High School
Brunner Invitational
Round 1 (16 Man)
126
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024