Today · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Sep 21, 4:00 PM UTC
Cosmic Clash
Sep 21, 11:00 PM UTC
2024 Missouri Border Brawl
Sep 23, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 23rd
Sep 26, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 26th
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jamaica Robinson
Results
Youth Results
Season
2013-2014
2012-2013
Team Name
East St. Louis
East St. Louis Wrestling
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
L
F 0-0 2:29
R. Bowling
---
IKWF South Sectional
Quarters (16 Man)
115
03/01
W
F 0-0 2:20
M. Fetters
O`Fallon Little Panthers WC
IKWF South Regional-East St. Louis
Round 3
115
02/01
L
F 0-0 2:29
S. Blaha
---
20th George Nemeth Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
115
02/01
W
F 0-0 2:10
G. Werner
Litchfield
20th George Nemeth Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
115
02/01
L
DEC 6-4
J. Lieberman
---
20th George Nemeth Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
115
02/01
W
DEC 8-3
J. Nichols
Mattoon
20th George Nemeth Tournament
Round 1 (16 Man)
115
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/02
L
MD 16-6
K. Caffey
---
IKWF South Sectional
Finals
108
03/02
W
DEC 10-3
M. Cantrell
Herrin Jr WC
IKWF South Sectional
Consolation Semifinals
108
03/02
L
F 0-0 2:29
C. Viehman
Edwardsville WC
IKWF South Sectional
Semifinals
108
03/02
W
DEC 3-0
J. Hicks
Harrisburg Junior Bulldogs
IKWF South Sectional
Quarters, 4-man Semis, 2-man Finals
108
02/23
L
F 0-0 2:11
M. Fritz
Bulls WC
IKWF South Regional-East St. Louis
Round 8
108
02/23
W
TF 16-1
T. Davidson
Jacksonville Area Wrestling
IKWF South Regional-East St. Louis
Round 6
108
02/23
W
F 0-0 1:07
W. Carner
King Select Wrestling
IKWF South Regional-East St. Louis
Round 4
108
02/09
L
F 0-0 0:26
X. Gutierrez
Metamora Kids WC
O`Fallon Panther Pummel
Round 4
N-11
02/09
W
F 0-0 0:59
F. Romano
Edwardsville WC
O`Fallon Panther Pummel
Round 3
N-11
02/09
W
DEC 9-6
G. Ripperda
Rochester WC
O`Fallon Panther Pummel
Round 2
N-11
02/09
L
F 0-0 0:27
X. Gutierrez
Metamora Kids WC
O`Fallon Panther Pummel
Round 1
N-11
01/27
W
F 4-0 0:42
E. Huber
Arlington Cardinals
IKWF Dual Meet State Championships
1st Wrestleback (12 pm)
108
01/27
L
F 4-1 1:09
J. Mulay
Tinley Park Bulldogs
IKWF Dual Meet State Championships
First Round (8 am)
108
Related Content
Lee Kemp Reflections And Insights
Sep 1, 2024
Tarleton State Wrestling Room Opening
Aug 28, 2024
Dan Gable Philosophy And Reflections
Aug 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021