Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Sep 21-22, TBD
Columbus Day Duals
Sep 21-22, TBD
UWW Beach World Series - Greece
Sep 28-29, TBD
Grappler Fall Classic
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
COOPER PHILLIPS
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Butte Wrestling Club
Teays Valley
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
W
F 2-5 1:20
B. Fladeland
Stanley Wrestling Club
Brodie Gorder Memorial Iron Eagle 2024
Placement Matches (16 Man)
75
03/10
L
F 2-4 2:23
G. Marsh
Northeast MT
Brodie Gorder Memorial Iron Eagle 2024
4th Wrestleback (16 Man)
75
03/10
W
F 2-0 0:27
C. Haber
Circle Wrestling Club
Brodie Gorder Memorial Iron Eagle 2024
2nd Wrestleback (16 Man)
75
03/10
W
DEC 8-4
E. Hendrickson
Northeast MT
Brodie Gorder Memorial Iron Eagle 2024
Round 1 (16 Man)
75
02/25
L
F 4-4 3:00
B. Tichenor
Headwaters Wrestling Academy
Sleeping Giant AAU Invitational
2nd Place Match (16 Man)
75
02/25
L
MD 11-0
S. Hunt
Mine Yard Dogs Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Placement Matches (16 Man)
75
02/25
W
F 8-2 1:42
K. Allmendinger
Belgrade Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
75
02/25
W
F 13-2 2:42
K. Kampbell
Berserker Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
75
02/25
W
F 2-0 0:21
Z. Miller
Mine Yard Dogs Wrestling Club
Sleeping Giant AAU Invitational
Round 1 (16 Man)
75
02/17
L
DEC 6-2
L. Affrunti
Summit Wrestling Club
2024 Cyclops
Placement Matches (16 Man)
75
02/17
W
F 2-0 1:47
B. Hayes
North Montana Wrestling Club
2024 Cyclops
4th Wrestleback (16 Man)
75
02/17
W
F 4-2 1:32
B. Tichenor
Headwaters Wrestling Academy
2024 Cyclops
Semis & 3rd WB (16 Man)
75
02/17
W
F 2-0 0:31
H. Butala
Butte Wrestling Club
2024 Cyclops
2nd Wrestleback (16 Man)
75
02/17
L
F 13-4 2:36
G. Price
Cut Bank
2024 Cyclops
Quarters & 1st WB (16 Man)
75
02/17
W
F 2-0 0:38
L. Clark
Frenchtown Wrestling Club
2024 Cyclops
Round 1 (16 Man)
75
01/21
W
F 2-0 0:28
D. Hand
Champawat
2024 Butte Folkstyle `Starter`
Placement Matches (8 Man)
75
01/21
W
FOR 0-0
G. Graves
Butte Wrestling Club
2024 Butte Folkstyle `Starter`
Semis & 1st WB (8 Man)
75
01/21
W
F 5-3 1:49
K. Vauthier
Copperhead Wrestling Club
2024 Butte Folkstyle `Starter`
Quarterfinals (8 Man)
75
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
W
DEC 10-3
J. Grunhuvd
Mine Yard Dogs Wrestling Club
Smelter City SmackDown
Placement Matches (8 Man)
70A
03/04
W
F 3-2 1:21
S. Hunt
Mine Yard Dogs Wrestling Club
Smelter City SmackDown
Semis & 1st WB (8 Man)
70A
03/04
W
F 4-0 0:54
O. Aune
Copperhead Wrestling Club
Smelter City SmackDown
Quarterfinals (8 Man)
70A
01/29
L
FOR 0-0
B. Feltz
Helena Wrestling Club
Missouri River Rumble Youth Folkstyle
Round 2 (4 Man)
63
01/29
L
FOR 0-0
D. Brokke
BOZEMAN WRESTLING CLUB
Missouri River Rumble Youth Folkstyle
Round 1 (4 Man)
63
01/22
L
DEC 10-9
R. Waldenberg
Spartan Youth Wrestling
Butte USAW Folkstyle Invite
Placement Matches (8 Man)
67A
01/22
W
F 5-6 1:32
S. Hunt
Mine Yard Dogs Wrestling Club
Butte USAW Folkstyle Invite
Semis & 1st WB (8 Man)
67A
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/30
L
Replay
MD 12-1
A. Pitzer
East Clinton
COBYWA League Championships
Placement Matches (8 Man)
61-65
01/30
W
Replay
DEC 5-2
A. Lyon
Zane Trace
COBYWA League Championships
2nd Wrestleback (8 Man)
61-65
01/30
W
Replay
F 2-0 0:32
D. Tackett
Ben Logan
COBYWA League Championships
Semis & 1st WB (8 Man)
61-65
01/30
L
Replay
MD 12-4
J. Parsons
Adena
COBYWA League Championships
Quarterfinals (8 Man)
61-65
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024