Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Today · 12:00 PM UTC
BTSNE National Duals
Today · 2:00 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Today · 3:00 PM UTC
Western States Championships
Tomorrow · 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Tomorrow · 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Tomorrow · 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Jun 29, 2:00 PM UTC
Midwest Nationals
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
jacob monnett
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2011-2012
2010-2011
2009-2010
Team Name
ORLAND PARK PIONEERS
Orland Park Pioneers
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
F 2-0 0:37
C. Gross
X-Factor Elite
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 5 (6 Man)
60
03/17
W
DEF 0-0
Q. Gehrmann
Ringers
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 4 (6 Man)
60
03/17
L
F 7-4 2:23
J. Weaver
Riverton Hawks Wrestling
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 3 (6 Man)
60
03/17
L
F 4-0 0:39
P. Creese
Apple Valley Wrestling Club
TOA - 2012 Dominate in the Dells
Round 2 (6 Man)
60
02/25
L
F 0-0 1:10
T. Conroy
Orland Park Pioneers
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 6
62
02/25
L
MD 12-2
E. Barnes
Rich Rattlers Wrestling Club
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 4
62
02/25
W
DEC 7-2
O. Gerdes
Little Celtic Wrestling Club
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 2
62
2010-2011
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 6-0
B. Ramirez
Orland Park Pioneers
IKWF South Chicago Sectional
consolation pre-lims; 4-man finals
55
03/05
L
DEC 6-0
A. Molton
---
IKWF South Chicago Sectional
Round 1 (16 Man)
55
02/26
W
DEC 3-2
S. Saylor
Manteno Jr. Panthers
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 8
55
02/26
L
F 0-0 0:31
J. Randolph
Little Celtic WC
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 7
55
02/26
L
DEC 2-1
A. Talamonti
Manteno Jr. Panthers
IKWF South Chicago Regional-Providence
Round 4
55
2009-2010
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
MD 12-0
T. Conroy
ORLAND PARK PIONEERS
South Chicago Regional-Providence
Round 5
55-57
02/27
W
F 0-0 2:18
V. Santoro
LITTLE CELTIC WC
South Chicago Regional-Providence
Round 3
55-57
01/03
L
F 0-0 0:55
G. Garcia
MORTON LITTLE MUSTANGS
Roth Rumble
Placement (4 Man)
54-55 A
01/03
L
F 2-0 0:38
J. Bujan
LITTLE CELTIC WC
Roth Rumble
Semis (4 Man)
54-55 A
12/29
W
DEC 4-2
W. Blackwell
LITTLE CELTIC WC
Crosstown Classic
Round 2
54-55
12/27
L
DEC 11-9
K. Mayo
RENEGADES
Crosstown Classic
Round 1
54-55
12/06
W
F 0-0 0:47
A. Meyers
WILMINGTON
Plainfield Wrestling Club Open
Round 2
53-53
12/06
L
DEC 7-6
K. Smith
MUSTANGS
Plainfield Wrestling Club Open
Round 1
53-53
Related Content
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024