Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Tomorrow · 9:00 PM UTC
Independence Beach Wrestling Championshi
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ben Belliston
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Timpanogos
Timpanogos V
Timpanogos Wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
Replay
MD 9-1
J. Morgan
Bear River
2024 UHSAA Boys 4A State Championships
Cons Round 3
106
02/17
W
Replay
MD 13-1
I. Cruz
Logan
2024 UHSAA Boys 4A State Championships
Cons. Round 2
106
02/16
L
Replay
F 2-0 0:37
D. Jolley
Payson
2024 UHSAA Boys 4A State Championships
Quarters
106
02/16
W
Replay
DEC 11-6
J. Garcia
Uintah
2024 UHSAA Boys 4A State Championships
Champ Round 1
106
02/03
W
MD 8-0
I. Cruz
Logan
2024 UHSAA 4A Boys Division A
Placement Matches (32 Man)
106
02/03
L
F 2-0 1:51
J. STEELE
Payson
2024 UHSAA 4A Boys Division A
Cons Semis (32 Man)
106
02/03
W
MD 10-0
J. Wynn
Ridgeline
2024 UHSAA 4A Boys Division A
Semis & 5th WB (32 Man)
106
02/03
W
F 5-0 1:38
A. Allen
Snow Canyon
2024 UHSAA 4A Boys Division A
4th Wrestleback (32 Man)
106
02/03
L
F 3-0 2:47
S. Boyer
Timpanogos
2024 UHSAA 4A Boys Division A
Quarters & 3rd WB (32 Man)
106
02/02
W
F 2-0 1:21
L. Grow
Provo
2024 UHSAA 4A Boys Division A
Champ Round 2 & WB (32 Man)
106
01/26
L
F 0-0
P. Judd
Mountain View
Mountain View @ Timpanogos
Round 1
106
01/20
W
FOR 0-0
A. Allen
Snow Canyon High School
Enterprise High School Tournament
Placement 7th/8th, 9th/10th
106
01/20
L
DEC 4-3
C. Sorensen
North Sanpete
Enterprise High School Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
106
01/19
L
DEC 10-8
C. Wardell
Morgan
Enterprise High School Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/13
L
Replay
F 2-0 1:24
K. Oldroyd
Westlake V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
6th WB
98 V
01/13
W
Replay
MD 9-1
H. Ballantyne
Westlake V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
5th Wrestleback
98 V
01/13
W
Replay
F 3-0 4:44
C. Sorensen
North Sanpete V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
4th WB
98 V
01/13
L
Replay
F 2-0 0:32
H. Crane
Bishop Kelly V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
Championship 16 & WB 3 (64 Man)
98 V
01/12
W
Replay
F 4-0 1:43
L. TUELLER
Payson V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
Champion 32 & WB 1 (64 Man)
98 V
01/06
W
DEC 6-5
S. Boyer
Timpanogos
Utah Winter Classic
1st place
106
01/06
W
DEC 11-9
K. Jenkins
Delta
Utah Winter Classic
Semis
106
01/05
W
MD 8-0
C. Sorensen
north sanpete
Utah Winter Classic
Quarters
106
01/05
W
DEC 8-2
D. Zobell
springville
Utah Winter Classic
Round 3
106
01/05
W
F 2-0 1:55
H. Harris
Timpanogos
Utah Winter Classic
Round 2
106
01/05
W
MD 11-3
L. Vest
American Leadership Academy
Utah Winter Classic
Round 1
106
12/16
L
TF 20-4 5:48
S. Boyer
Timpanogos
Christmas Clash HS Invite Boys Varsity
5th place
106
12/16
L
MD 14-2
T. Leavitt
Spanish Fork
Christmas Clash HS Invite Boys Varsity
Conso semis
106
12/16
L
F 13-0 4:53
C. Simons
Spanish Fork
Christmas Clash HS Invite Boys Varsity
Semifinals
106
12/16
W
FOR 0-0
A. Millward
Skyridge
Christmas Clash HS Invite Boys Varsity
Quarterfinals
106
12/15
W
F 2-0 0:58
L. Evans
Logan
Christmas Clash HS Invite Boys Varsity
Round 3 (Champ & Conso)
106
12/15
W
F 2-0 1:43
L. Grow
Provo
Christmas Clash HS Invite Boys Varsity
Round 2 (Champ & Conso for 64)
106
12/02
L
MD 10-2
S. Boyer
Timpanogos
Skyhawk Showdown 2023
Placement that can go with 3rd wrestleback
106
12/02
L
F 13-0 4:46
E. Olson
Riverton
Skyhawk Showdown 2023
Semis & 2nd WB (32 Man)
106
12/02
L
F 4-0 1:51
R. Crittenden
South Summit
Skyhawk Showdown 2023
Quarters & 1st WB (32 Man)
106
12/02
W
F 8-1 2:01
L. Jenson
Highland
Skyhawk Showdown 2023
Round 3 (32 Man)
106
12/01
W
DEC 7-2
E. Torres
Kearns
Skyhawk Showdown 2023
Round 2 (32 Man)
106
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
L
Replay
F 2-0 0:46
D. Mair
Charger Wrestling Club
Utah Youth Super State
Quarters & 3rd WB (32 Man)
85
02/11
W
Replay
F 2-0 1:27
K. Wilson
Devils Wrestling
Utah Youth Super State
2nd Wrestleback (32 Man)
85
02/11
L
Replay
F 2-0 0:33
J. Millward
---
Utah Youth Super State
Round 2 Champ & WB (32 Man)
85
02/11
W
Replay
F 4-1 2:24
M. Park
JWC
Utah Youth Super State
Round 1 (32 Man)
85
01/07
L
F 7-0 1:28
B. Mauch
Sons Of Atlas Wrestling Club
Josie Garcia Memorial Youth Tournament
Round 4
76-81
01/07
L
F 6-1 1:52
K. Oldroyd
Westlake
Josie Garcia Memorial Youth Tournament
Round 3
76-81
01/07
W
DEC 6-3
J. Greenhalgh
Carbon Wrestling Club
Josie Garcia Memorial Youth Tournament
Round 2
76-81
12/03
W
DEC 10-4
G. Pearson
Cougars Wrestling Club
Thunder Classic
Round 3 (4 Man)
73-76
12/03
L
F 2-2 2:04
T. Whiting
Uintah Wrestling
Thunder Classic
Round 2 (4 Man)
73-76
12/03
W
DEC 8-2
T. Shepherd
---
Thunder Classic
Round 1 (4 Man)
73-76
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024