Today · 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 9th
Sep 12, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept. 12th
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
Tyrant Tussle
Sep 14-15, 12:00 PM UTC
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, 12:30 PM UTC
UCD Fall Duals
Sep 14-15, 3:00 PM UTC
World Team Trials
Sep 17, 7:30 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 17th
Sep 19, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 19th
Sep 21-22, 7:00 AM UTC
UWW Beach World Series - Greece
Sep 21-22, 12:00 PM UTC
Columbus Day Duals
Sep 21, 3:00 PM UTC
Utah Fall Classic
Sep 21, 4:00 PM UTC
Cosmic Clash
Sep 21, 11:00 PM UTC
2024 Missouri Border Brawl
Sep 23, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 23rd
Sep 26, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live - Sept 26th
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Aydan Mathews
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2017-2018
Team Name
Shelley
Shelley
Shelley High School
Shelley Middle School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
MD 10-2
R. Corona
Ridgevue
2024 Idaho Boys HS State Championships
5th Place Match
4A 160
02/24
L
Replay
F 4-0 2:15
M. Jones
Bonneville
2024 Idaho Boys HS State Championships
Consolation Rnd 4 Semifinals
4A 160
02/24
W
Replay
DEC 7-6
J. Alvarez
Caldwell
2024 Idaho Boys HS State Championships
Consolation Round 3
4A 160
02/24
W
Replay
F 2-0 0:45
C. Pedigo
Mountain Home
2024 Idaho Boys HS State Championships
Consolation Round 2
4A 160
02/23
L
Replay
DEC 3-2
R. Corona
Ridgevue
2024 Idaho Boys HS State Championships
Champ Rnd 2 and Cons Rnd 1
4A 160
02/23
W
Replay
F 9-4 3:32
A. Ball
Minico
2024 Idaho Boys HS State Championships
Championship Round 1
4A 160
02/14
L
DEC 9-4
K. Davis
Shelley
IHSAA 4A - District VI
5th Place
160
02/14
L
DEC 7-3
D. Avila
Blackfoot
IHSAA 4A - District VI
4th Wrestleback (16 Man)
160
02/14
L
F 9-0 4:16
M. Jones
Bonneville
IHSAA 4A - District VI
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
02/14
W
DEC 10-7
J. Allen
Idaho Falls
IHSAA 4A - District VI
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/01
L
DEC 6-2
K. Gould
Bonneville
Shelley @ Bonneville
Round 1
170
01/20
L
Replay
MD 13-1
R. Whitmore
South Fremont
2024 Tiger Grizz Invitational
Quarters & 5th WB (64 Man)
160
01/20
W
F 2-7 1:38
V. Juarez
Pocatello
2024 Tiger Grizz Invitational
4th Wrestleback (64 Man)
160
01/19
L
Replay
F 3-1 3:00
C. Nelson
Madison
2024 Tiger Grizz Invitational
Round 4 Champ & WB (64 Man)
160
01/19
W
Replay
TF 15-0 4:11
R. Bauman
Spring Creek
2024 Tiger Grizz Invitational
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
160
01/19
W
F 4-0 2:33
E. Keller
Preston
Preston @ Shelley
Round 1
170
01/19
W
F 2-0 0:42
M. Berni
Bingham
Bingham @ Shelley
Round 1
170
01/13
L
DEC 4-1
J. Allen
Idaho Falls High School
2024 Madison Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
01/13
L
MD 9-0
C. Nelson
Madison High School
2024 Madison Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
160
01/13
L
DEC 12-5
M. Jones
Bonneville High School
2024 Madison Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/13
W
DEC 6-4 SV
D. Avila
Blackfoot High School
2024 Madison Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/13
W
F 5-3 3:30
J. Burke
Madison High School
2024 Madison Invitational
Round 1 (16 Man)
160
01/06
L
Replay
DEC 5-4
M. Tovar
Chiawana
2024 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd3 64 Cons 3 64 Ch 2 32 Cons 1 32
160
01/06
W
Replay
F 7-9 4:38
D. Avila
Blackfoot
2024 Rollie Lane Invitational
Cons Rnd 2
160
01/05
W
Replay
F 3-2 1:32
K. Balczewski
Grace
2024 Rollie Lane Invitational
Ch Rnd 1 32 Rnd 2 64 Cons Rnd 1 64 Ch Rnd 1 16
160
01/05
L
Replay
DEC 5-3 SV
J. Garcia
Hermiston Oregon
2024 Rollie Lane Invitational
Champ Rnd 1
160
01/04
L
TF 17-2 4:00
K. Guerra
Blackfoot
Blackfoot @ Shelley
Round 1
170
12/14
W
F 1-4 3:14
K. Ricks
South Fremont
2023 HCC Duals
Round 4 (6 Team)
170
12/14
L
TF 20-4 5:41
D. Wood
Sugar Salem
2023 HCC Duals
Round 2 (4 Team)
170
12/14
W
F 6-1 2:21
J. Lindsay
Bonneville
2023 HCC Duals
Round 3 (4 Team)
170
12/14
W
F 5-1 2:53
L. Trimble
Ririe
2023 HCC Duals
Round 1 (4 Team)
170
12/14
W
DEC 3-1
S. Johnson
Columbia
2023 HCC Duals
Round 5 (6 Team)
170
12/14
L
DEC 7-2
J. Laudenklos
Century
2023 HCC Duals
Round 1 (6 Team)
170
12/14
W
F 9-4 3:24
A. Womack
Rigby
2023 HCC Duals
Round 2 (6 Team)
170
12/14
W
F 2-1 1:04
J. Harris
Idaho Falls
Shelley @ Idaho Falls
Round 1
170
12/14
W
F 13-3 3:39
J. Jenks
Idaho Falls
Shelley @ Idaho Falls
Round 1
170
12/08
L
TF 17-1 3:18
K. Burk
Star Valley
Star Valley Braves Brawl
Round 1 (8 Team)
165
12/08
W
F 14-4 4:59
J. Awtrey
Cokeville
Star Valley Braves Brawl
Round 5 (8 Team)
165
12/08
W
F 2-0 0:43
L. Petersen
Thunder Ridge
Star Valley Braves Brawl
Round 4 (8 Team)
165
12/08
W
DEC 11-5
R. Nielson
Logan
Star Valley Braves Brawl
Round 2 (8 Team)
165
12/08
L
F 6-1 3:01
D. Wood
Sugar-Salem
Star Valley Braves Brawl
Round 7 (8 Team)
165
12/08
W
DEC 3-2
J. Anderson
Skyview
Star Valley Braves Brawl
Round 6 (8 Team)
165
12/08
W
F 2-0 0:14
M. Kunz
Teton
Star Valley Braves Brawl
Round 3 (8 Team)
165
12/08
L
F 4-0 5:35
X. Zollinger
Skyline
Shelley @ Skyline
Round 1
170
12/01
W
F 6-7 4:59
L. Saunders
Highland
Blackfoot- Shelley
Round 1
170
11/30
W
F 5-0 2:00
C. Belnap
Thunder Ridge
Blackfoot- Shelley
Round 1
170
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/09
L
F 2-0 0:22
M. Smith
West Jefferson
Sugar Salem Middle School Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
90
11/09
W
DEC 7-2
E. Gneiting
Shelley
Sugar Salem Middle School Tournament
Prelim Round 2
90
11/09
L
DEC 7-6
P. Carlson
Sugar Salem
Sugar Salem Middle School Tournament
Quarterfinals (8 Man)
90
10/28
L
F 8-0 2:18
T. Brown
Sugar Salem Middle School
2017 Digger Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
90
10/28
L
F 7-2 1:29
R. Fullmer
Teton Middle School
2017 Digger Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
90
Related Content
Lee Kemp Reflections And Insights
Sep 1, 2024
Tarleton State Wrestling Room Opening
Aug 28, 2024
Dan Gable Philosophy And Reflections
Aug 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021