Jul 3
Independence Beach Wrestling Championshi
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 24-Jul 7 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jul 6-7, 12:00 PM UTC
Bison Duals
Jul 11-13, 6:30 PM UTC
U20 Pan-American Championships
Jul 13-20, 3:00 PM UTC
USMC/USAW 16U and Junior Nationals
Jul 20-24, 7:00 AM UTC
U20 Asian Championships
Jul 20-21, TBD
UWW Beach World Series - Romania
Aug 2-4, 3:00 PM UTC
Deep South Duals
Aug 5-11, TBD
Olympic Games Watch Party
Aug 15, TBD
Delgado DELETE Test
Aug 19-25, TBD
U17 World Championships
Sep 2-8, TBD
Junior World Championships
Sep 14-15, TBD
2024 Florida Super 32 Early Entry
Sep 14-15, TBD
Tyrant Tussle
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Lucas Reckin
Results
Youth Results
Youth
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Durand
Durand Wrestling
Durand Youth Wrestling
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/08
L
DEC 7-1
R. Roslansky
River Falls Toss and Turn
Durand Youth Tournament
Round 5
57-61
03/08
L
DEC 9-4
C. Peery
Elk Mound
Durand Youth Tournament
Round 3
57-61
03/08
L
F 2-0 0:47
S. Miller
Boyceville Bulldogs
Durand Youth Tournament
Round 2
57-61
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 11-2 5:35
E. Radintz
---
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 4
52-57
02/17
W
MD 15-2
E. Johnson
Boyceville
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 3
52-57
02/17
L
F 13-0 5:35
L. Standaert
Glenwood City Wrestling
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 2
52-57
02/10
W
F 0-0
M. Plank
Glenwood City
2019 B-W Youth Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
51-54
02/10
L
DEC 9-2
O. Delander
SCC
2019 B-W Youth Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
51-54
02/10
W
DEC 8-4
B. Cramer
SCC
2019 B-W Youth Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
51-54
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
FOR 0-0
C. Miller
West Salem/Bangor
Independence K-5 Tournament
Round 3 (4`s & 2`s)
48-51
02/02
L
FOR 0-0
H. Hanson
Blair - Taylor Youth Wresting
Independence K-5 Tournament
Round 2 (4`s & 2`s)
48-51
02/02
L
FOR 0-0
K. Juresh
Whitehall
Independence K-5 Tournament
Round 1 (4`s & 2`s)
48-51
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
W
F 5-0 2:00
M. Grant
Colfax
Durand Youth Tournament
Round 5
38-48
03/05
L
F 8-2 1:40
L. Benrud
Menomonie 2
Durand Youth Tournament
Round 4
38-48
03/05
W
F 13-0 2:22
J. Falkner
---
Durand Youth Tournament
Round 3
38-48
03/05
L
DEC 7-2
C. Miller
West Salem-Bangor
Durand Youth Tournament
Round 2
38-48
02/19
W
TF 15-0 2:00
R. Peterson
Baldwin Woodville
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 4
45-48
02/19
L
DEC 10-6
L. Standaert
Glenwood City Wrestling
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 3
45-48
02/19
L
DEC 4-0
H. Bench
Ellsworth Wrestling
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 2
45-48
02/04
W
F 10-0 2:28
A. Stetzer
Melrose- Mindoro
Independence K-5 Tournament
Round 3 (4`s & 2`s)
47-48
02/04
L
DEC 6-4
R. Duellman
C-FC School
Independence K-5 Tournament
Round 2 (4`s & 2`s)
47-48
02/03
W
F 6-0 1:50
G. Davidson
Osseo Fairchild Dragons
Independence K-5 Tournament
Round 1 (4`s & 2`s)
47-48
01/29
L
F 2-0 0:57
R. Stanford
Boyceville
Menomonie West Central Youth Challenge
Round 4
47-49
01/29
L
TF 15-0
T. Sublett
Warriors Warehouse - Winona Yo
Menomonie West Central Youth Challenge
Round 3
47-49
01/29
L
DEC 2-0
O. Vee
Northwestern Tigers
Menomonie West Central Youth Challenge
Round 2
47-49
01/22
L
FOR 0-0
L. Benrud
Menomonie
Eau Claire Husky Youth Tournament
Round 4
42-47
01/22
L
FOR 0-0
P. Fischer
Cadott
Eau Claire Husky Youth Tournament
Round 3
42-47
01/22
L
DQ 7-0
D. Kren
Eau Claire Wrestling
Eau Claire Husky Youth Tournament
Round 2
42-47
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
W
DEC 8-7
L. Forster
Spring Valley/Elmwood
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 4
43-45 B
02/21
W
F 2-0 0:31
R. Panzer
Prescott
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 3
43-45 B
02/21
W
F 4-0 0:19
D. Crawford
Glenwood City Wrestling
Spring Valley Elmwood Youth Tournament
Round 2
43-45 B
02/14
W
F 2-0 0:21
D. DeLeon
Menomonie
West Central Youth Challenge
Round 4
42-46
02/14
W
F 2-2 0:54
N. Boe
Eau Claire north youth wrestli
West Central Youth Challenge
Round 3
42-46
02/14
W
FOR 0-0
P. Nyren
Menomonie
West Central Youth Challenge
Round 2
42-46
02/06
L
MD 10-0
L. Kupietz
Boys and Girls Club LaCrosse
Independence K-5 Tournament
Round 3 (4`s & 2`s)
46-47
02/06
W
F 2-0 0:29
M. Dittner
Independence
Independence K-5 Tournament
Round 2 (4`s & 2`s)
46-47
02/05
L
F 5-2 1:41
K. Haupt
Stratford
Independence K-5 Tournament
Round 1 (4`s & 2`s)
46-47
Related Content
Iridium Camp
Jun 26, 2024
Tyrant Wrestling
Aug 18, 2021
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024